Eko-Nissan

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 136 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

W przeciwieństwie do Toyoty i Hondy, które już jakiś czas temu wprowadziły do sprzedaży auta hybrydowe, takie jak Prius, czy Insight, Nissan nie wyróżniał się specjalnie w temacie aut ekologicznych. Sytuacja ma się niebawem zmienić i to mocno!

Najnowszy projekt Nissana otrzymał nazwę LEAF - z ang. liść. Te cztery litery to nie skrót, ale słowo mające oddawać czystość i potwierdzać ekologiczność pomysłu. To według Nissana pierwszy na świecie, dostępny cenowo dla zwykłego kierowcy, w pełni ekologiczny samochód. Nie podano jeszcze ceny za jaką będzie można nabyć to auto, ale producent zapewnia, że nie będzie ona wybiegać poza standardy segmentu C. Inaczej mówiąc, LEAF ma cenowo konkurować z takimi autami jak VW Golf, Toyota Corolla czy Ford Focus.

Do napędu tego auta służyć mają akumulatory litowo-jonowe i silnik elektryczny. W przeciwieństwie do hybrydowych konkurentów, w projekcie Nissana nie ma silnika zasilanego paliwem. Baterie produkują 90 kW mocy, a silnik ma dostarczać 80 kW i 280 Nm momentu obrotowego, co ma go stawiać w jednej linii z kompaktowymi turbodieslami.

Z racji tego, że jest to pojazd wyłącznie elektryczny i nie emituje żadnych szkodliwych gazów, nie ma w nim rury wydechowej. Bez ładowania akumulatorów można przejechać nim ok. 160 km. Potem trzeba podpiąć auto do domowego gniazdka na 8 godzin i po tym czasie akumulatory będą naładowane w 80%.

Nissan Leaf ma być wprowadzony do sprzedaży w Japonii, Europie i USA pod koniec 2010 roku.

 

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA