Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Ekologiczne Volvo samochodem wyścigowym

W zawodach STCC (ang. Swedish Touring Car Championship) wystartuje w tym roku ekologiczne Volvo C30 DRIVEe.

Volvo C30 DRIVe Volvo C30 DRIVe

Zazwyczaj producenci aut dokonują ulepszeń w samochodach produkowanych seryjnie dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych z aut wyścigowych. Volvo postąpiło tym razem odwrotnie. Szereg rozwiązań technicznych z modelu C30 DRIVe, wprowadzono do modelu wyścigowego.

"Bazą wyścigowego modelu było seryjne Volvo C30 1.6 DRIVe Start/Stop z silnikiem diesla o zużyciu paliwa na poziomie 3,9 litra na 100 km i poziomie emisji CO2 104 gram na 1 km", powiedział Derek Crabb, dyrektor ds. sportów motorowych w Volvo Cars.

"Wybór modelu C30 jako podstawy nowego zielonego samochodu wyścigowego podyktowany był charakterem, stylem  tego modelu. W naszej ocenie pozwoli doskonale zademonstrować szerszej publiczności technologie ekologiczne Volvo Cars" - dodał.

Prosto z C30 DRIVe do modelu projektowanego na zawody wprowadzono płaskie panele podpodłogowe, dyfuzor i spoiler. Aerodynamiczne rozwiązania, dzięki którym wysokoprężny C30 zużywa mniej paliwa i jest tym samym autem bardziej ekologicznym, umożliwiły także zwiększenie maksymalnych prędkości ekologicznej wyścigówki C30 napędzanej bioetanolem.

Tegoroczny udział w Swedish Touring Car Championship nie jest jednak debiutem C30 na torze wyścigowym. Firma Volvo Car Corporation postanowiła w sezonie 2007 zawodów STCC, że jej samochody będą napędzane biopaliwami (E85). Volvo jest pierwszą oficjalną marką na świecie, która zdecydowała się na ten krok, a Volvo C30 Green Racer, z sukcesami testował na torach wyścigowych nowy "zielony" napęd.

 

Zobacz także:
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Po kiego diabła ekologiczne auto na torze? Przecież nie ma szans, by to 3,9 było osiągalne podczas kręcenia fury na maxa... Głupi pomysł raczej
  ~h8r, 2009-04-09 16:46:53
 • avatar
  zgłoś
  W zawodach STCC (ang. Swedish Touring Car Championship) wystartuje w tym roku ekologiczne Volvo C30 DRIVEe.
  auto motor i sport, 2009-04-09 12:02:38
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij