Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Ekomateriały w Skodzie z buraka i trzciny

Coraz więcej ekologicznych materiałów stosowanych jest w pojazdach Skody. Inżynierowie opracowują nowe surowce, wytwarzane m.in. z buraków czy trzciny.

Ekomateriały Skody fot. materiały prasowe
Ekomateriały Skody

Dział Rozwoju Technicznego Skoda Auto opracował we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu zrównoważony, ekologiczny materiał i złożył wniosek patentowy. Innowacyjny surowiec wytwarzany jest z wysłodków buraczanych. Skoda prowadzi również badania nad innym materiałem na bazie miskanta trzcinowego (tzw. trzciny chińskiej). Oba mogą być w przyszłości stosowane we wnętrzu nowych modeli marki na przykład do wykończenia drzwi i ozdobnych wstawek na desce rozdzielczej. Wykorzystując specjalnie zbudowany model Octavia, Skoda demonstruje szeroki zakres możliwych zastosowań nowych materiałów.

– Naszym celem jest odgrywanie pionierskiej roli w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podchodzimy do tego zagadnienia całościowo i nie ograniczamy się jedynie do zmniejszenia emisji CO2 z naszej floty pojazdów. Zajmujemy się znacznie większą liczbą wyzwań. Skupiamy się na przykład na badaniu i wykorzystaniu materiałów pozyskiwanych ekologicznie oraz sprawdzaniu, w jaki sposób np. włókna kokosowe lub łuski ryżu mogą być używane w przyszłości – wyjaśnia Johannes Neft, członek zarządu Skoda Auto ds. rozwoju technicznego.

Materiały pochodzące z naturalnych źródeł

Skoda złożyła już wniosek patentowy dotyczący materiału, który idealnie nadaje się do zastosowania we wnętrzu pojazdów. Marka stosuje specjalny proces barwienia wysłodków buraczanych, aby stworzyć akcenty dekoracyjne w samochodach. Skoda pozyskuje materiał bezpośrednio z miasta Dobrovice, które znajduje się niedaleko głównej siedziby marki w Mladá Boleslav. Pozwala to uniknąć długich łańcuchów dostaw i optymalizuje emisję CO2.

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2021

Napęd elektryczny podbija nie tylko świat samochodów drogowych, ale i wyczynowych. Skoda we współpracy z marką Kreisel Electric opracowała właśnie koncepcyjne auto rajdowe z takim rodzajem napędu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2021

Największy SUV w gamie modeli Skody został właśnie odświeżony - dotyczy to każdej z szerokiej palety wersji tego modelu. Sprawdźmy co zmieniło się w tym modelu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2021

Czeski samochód miejski od lat jest jednym z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku, jednak tym razem, do cenionych od lat praktycznych cech, dodano coś jeszcze – sporo designerskich smaczków. czytaj dalej >>

REKLAMA

Ekomateriały Skody fot. materiały prasowe
Ekomateriały Skody

Marka pozyskała kolejny ekologiczny materiał z miskanta trzcinowego. Włókna mogą być przetwarzane i wykorzystywane na przykład do wykończenia drzwi. Odpady organiczne z produkcji stanowią doskonałe surowce ekologiczne, ponieważ można je dalej przetwarzać bez konieczności posiadania dodatkowych zasobów. Zmniejsza to zapotrzebowanie na surowce produkowane przemysłowo.

Testowy model Octavia pełen ekologicznych elementów

Skoda we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu nieustannie pracuje nad innowacyjnymi i powstałymi w zrównoważony sposób materiałami, które można wykorzystać w produkcji pojazdów. Marka testuje nowe materiały w specjalnie do tego celu przygotowanym modelu Octavia. Podłoga i prawy panel tak zwanego „demonstratora” zostały usunięte, aby nic nie zakłócało projektantom i inżynierom widoku na wnętrze. To tutaj przetwarzają nowe materiały i testują je pod kątem dotyku i dopasowania, aby uzyskać dokładny obraz tego, które eko-materiały nadają się do zastosowania w modelach produkcji seryjnej. Panele drzwiowe i słupki pojazdu są wykończone tkaniną na bazie miskanta, a wióry buraczane są używane w panelach drzwiowych i na desce rozdzielczej.

REKLAMA

Ekomateriały Skody fot. materiały prasowe
Ekomateriały Skody

Zrównoważone materiały dla wnętrz Design Selection

Skoda zaprojektowała produkcję pojazdów tak, aby była jak najbardziej zrównoważona: na przykład 30 proc. materiału, z którego wykonano fotele we wnętrzu „Lodge” Design Selection dla Skody ENYAQ iV, jest wykonane w 100 proc. z nowej wełny certyfikowanej zgodnie z normą firmy Woolmark. Pozostałe 70 proc. tkaniny wykonano z poliestru pochodzącego z przetworzonych butelek PET. Pokrowce zapewniają wyjątkowy komfort użytkowania. Skoda przykłada również dużą wagę do zrównoważonej produkcji skóry. Ta w kolorze koniaku z opcji „ecoSuite” Design Selection jest garbowana przy użyciu ekstraktu z liści oliwnych.

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Inną opcją wykorzystania surowców odnawialnych jest paliwo regeneracyjne HVO, na które będą konwertowane silniki wysokoprężne pojazdów Skoda od roku modelowego 2022. Produkowane z różnych źródeł odnawialnych Pure HVO jest już dostępne w Szwecji i Finlandii. Korzystanie z tego typu paliw może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych netto nawet o 90 proc.

 

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

REKLAMA