"Elektricky Mordulec" – Tesla Roadster

Tesla Roadster
Tesla Roadster

To auto z krwi i kości, którego produkcja na bieżący rok została już wyprzedana. Teraz amerykański producent zbiera zamówienia na rocznik modelowy 2009. Do tej pory aż 900 klientów zarezerwowało roadstera, który dla wielu jest początkiem nowej drogi w dziedzinie motoryzacji.

Producent nie rozdrabniał się i od razu stworzył projekt auta elektrycznego, które jednak nie rezygnuje ze sportowych osiągów i radości z jazdy. W 2006 roku świat ujrzał pierwszy koncept, sponsorowany przez takie potęgi jak Google czy eBay. Przyjęty bardzo pozytywnie wśród publiczności, już w niecałe dwa lata potem przybrał postać produkcyjną.

Napęd Tesli Roadster oparty jest w całości na silniku elektrycznym, generującym moc 185 KW czyli 248 KM. Dzięki lekkiej konstrukcji auta, wskazówka licznika mija 100km/h już po niecałych 4 sekundach. Kierowca nie ma sprzęgła, moc przekazywana jest poprzez mechaniczną, ledwie 2-stopniową skrzynię biegów.

Silnik kręci się, niczym w motocyklach, do niebotycznych 13 000 obr/min! Przy czym krzywa mocy i momentu obrotowego cały czas trzyma wysoki poziom. Bateria zapewnia zasięg około 220 mil, czyli 365 km, a aby całkowicie ją naładować potrzeba 3,5 godziny.

A jak prezentuje się samo auto? Jest to dwuosobowy roadster w stylu Lotusa Elise, mierzący 3946 mm długości, 1873 mm szerokości i 1127 mm wysokości. Na masce znajdują się trzy podłużne i charakterystyczne wloty powietrza, z tyłu zaś "mrużą" modne diody LED. Całość sprawia wrażenie dobrze skrojonego samochodu "for fun". Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się on w czerwonym kolorze. "Gniazdko" do ładowania umiejscowione zostało tuż za drzwiami kierowcy.

Wyposażenie jest dość bogate i obejmuje m.in. podgrzewane , skórzane, sportowe fotele, system Audio z wejściem na CD, MP3 i iPoda, klimatyzację, ABS oraz dwie poduszki powietrzne. Auto posiada 16-calowe, aluminiowe felgi z przodu, większe, 17-calowe znajdują się z tyłu. Największy bajer to chyba brak klamek, które zastępuje niewidoczny touchpad, a więc auto otwierane jest "na dotyk". Producent cały czas zbiera zamówienia na Teslę Roadster, nie przestając jednak myśleć o przyszłości. W 2010 planowany jest debiut 4-drzwiowego, sportowego sedana.

Cena tego zjawiskowego samochodu w USA wynosi 109 tysięcy dolarów, a w Europie wyceniony on został na 99 tysięcy euro. A na koniec ważna informacja: kalifornijscy producenci obecnie współpracują z Lotusem w kwestiach technicznych, jak i stylistycznych. Elektryczny Lotus z USA? Czemu nie!

Źródło: Tesla

Zobacz na filmie, jak jeździ i "brzmi” Tesla Roadster:

Zobacz również:
REKLAMA