Elektryczne radiowozy policji. Z duchem czasów

Ford Mustang Mach-E, który do setki przyspiesza w 3,7 s to doskonały radiowóz pościgowy. Ale nie u nas, a w Wielkiej Brytanii. Nasi policjanci póki co wybrali innego „elektryka” – Kię e-Niro.

Ford Mustang Mach-E GT dla brytyjskiej policji fot. materiały prasowe
Ford Mustang Mach-E GT dla brytyjskiej policji

Ford Mustang Mach-E do pościgów

Brytyjska policja i inne służby mundurowe są żywo zainteresowane zamówieniem elektrycznego Forda Mustanga Mach-E. Specjalnie dla nich oddział Forda zbudował egzemplarz prezentacyjny, który nie tylko wygląda jak prawdziwy radiowóz, ale jest wyposażony jak pełnoprawny samochód do służby w policji.

Ford Mustang Mach-E GT dla brytyjskiej policjifot. materiały prasowe
Ford Mustang Mach-E GT dla brytyjskiej policji

Początkowa koncepcja to demonstracyjny model Mustang Mach-E ze standardowym zasięgiem i napędem na wszystkie koła AWD. Ford planuje także oferować wersję z rozszerzonym zasięgiem w wersjach RWD (napęd na tylne koła) i AWD. Wersje z „baterią” o większej pojemności zapewniłyby policji jeszcze większy zasięg, a tym samym większą wszechstronność i możliwości podczas operacji policyjnych. Dynamiczne przyspieszenie – nowy Mach-E GT rozpędza się do 100 km/h w 3,7 sekundy i osiąga 180 km/h – będzie przydatną bronią przeciwko przestępcom.

Technicy Forda zajęli się również kwestią zasilania niebieskich świateł, syren oraz innych zaawansowanych technicznie elementów samochodu policyjnego.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

– Zasięg auta jest niezagrożony, ponieważ zasilanie niebieskich świateł jest pobierane z 12V akumulatora pojazdu, a nie z akumulatora napędowego – powiedział Terry Adams, kierownik sprzedaży bezpośredniej do służb, Ford of Britain and Ireland. – W przyszłości będziemy dążyć do zwiększenia pojemności tej „baterii”, aby umożliwić zamontowanie dodatkowego wyposażenia – dodał.

Ford Mustang Mach-E GT dla brytyjskiej policjifot. materiały prasowe
Ford Mustang Mach-E GT dla brytyjskiej policji

Konwersję oryginalnego Mustanga Mach-E przeprowadził długoletni partner Forda, Safeguard SVP, wyspecjalizowany konstruktor samochodów specjalnych z siedzibą w Essex. Wśród wyposażenia zamontowanego w samochodzie koncepcyjnym, znajdują się wykonane na zamówienie uchwyty montażowe i wsporniki, które zapewniają odpowiednie warunki podczas pracy operacyjnej, przy minimalnej ingerencji w pojazd. Całe oświetlenie jest wykonane w technologii LED o bardzo niskim zużyciu energii, aby zmniejszyć pobór prądu z systemu zasilania pojazdu 12V.

Kia e-Niro dla polskiej policji

Kia e-Niro dla polskiej policjifot. materiały prasowe
Kia e-Niro dla polskiej policji

Tymczasem w Polsce policja nie zamierza pozostawać w tyle i zamówiła – nie pierwsze już zresztą – elektryczne radiowozy. Wybór padł na nieco mniej efektowny, ale zapewniający spory zasięg model, jakim jest Kia e-Niro. Dwa kolejne takie radiowozy trafiły do służby w lubuskiej policji, a wcześniej, bo już w październiku ubiegłego roku, także dwie takie Kie e-Niro zasiliły flotę tym razem lubelskiej policji. Jak zatem widać, auto sprawdziło się w codziennej służbie na tyle, że zamawiane są kolejne tego typu modele.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zakup tych nowoczesnych, 204-konnych radiowozów – jak podaje lubuska policja – był możliwy dzięki dofinansowaniu od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Nowe pojazdy zostały już przekazane funkcjonariuszom i są gotowe do wykorzystania w codziennej służbie społeczeństwu.

Kia e-Niro dla polskiej policjifot. materiały prasowe
Kia e-Niro dla polskiej policji

Radiowozy, które zasiliły flotę lubuskiej policji, to samochody osobowe Kia e-Niro o mocy 204 koni mechanicznych. Wyposażono je w automatyczną skrzynię biegów oraz „baterie” o pojemności 64 kWh, co pozwala na pokonanie 455 kilometrów na jednym ładowaniu. Wśród elementów wyposażenia radiowozy posiadają systemy:

  • stabilizacji toru jazdy ESC,
  • wspomagające pokonywanie podjazdów HAC,
  • podpowiedzi ruchu kierownicy VSM,
  • autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania samochodów, pieszych i rowerzystów FCA,
  • asystenta jazdy w korku LFA,
  • aktywny tempomat z automatyczną regulacją odległości i funkcją „stop and go” SCC,
  • kamery cofania i czujniki parkowania.

Jeden z elektrycznych pojazdów przekazany został policjantom z Zielonej Góry, a drugi funkcjonariuszom Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

REKLAMA