REKLAMA

Elektryczny Mercedes EQC już w Polsce

Mercedes EQC to pierwszy w pełni elektryczny SUV i zarazem pierwszy model z rodziny EQ. Znamy już polską cenę.

Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 334 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Po wielu miesiącach oczekiwania wreszcie jest. Mercedes EQC, bo o nim mowa, jest pierwszym w pełni elektrycznym modelem marki z rodziny EQ. Można się spodziewać, że odbierze Tesli sporo klientów. Teraz wchodzi do sprzedaży w Polsce.

Mercedes EQC jest dużym SUV-em o nierzucającej się w oczy stylistyce. Projektanci nie zdecydowali się tu na szokowanie swoich klientów awangardowym wyglądem, co fani aut spod znaku gwiazdy na pewno docenią.

Mercedes EQC - stylistyka

Samochód ma zgrabne nadwozie o wyważonych proporcjach. Przy długości ponad 4,76 metra i szerokości ponad 1,88 metra sprawia wrażenie kompaktowego z zewnątrz, ale zapewniam, że w środku miejsca jest w bród. Rozstaw osi mierzący ponad 2,87 metra oraz niskie ułożenie baterii sprawiają natomiast, że w środku miejsca nad głowami pasażerów, ani też na ich nogi, nie zabraknie. Bagażnik pomieści około 500 litrów.

Przedni pas ma potężny, charakterystyczny grill z dużym logo marki. Pod nim poprowadzony jest szeroki, ciemny pas, który łączy oba reflektory. Tył z kolei przypomina trochę stylistykę SUV-ów Porsche, z zaokrąglonymi kształtami i wąskimi kloszami, połączonymi świetlną listwą.

W kabinie samochodu też obyło się bez rewolucji. Jest czytelnie i przejrzyście. Uwagę zwraca element obecny w innych nowych Mercedesach – długi ciąg ekranów dotykowych na desce rozdzielczej. Opcje systemu wybierać można też za pomocą wielofunkcyjnego gładzika.

Zobacz także: elektryczny Aston Martin Rapide E

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Mercedes EQC - silnik i osiągi

Samochód napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi, umieszczonymi przy obu osiach, dając w sumie napęd na cztery koła. Do dyspozycji kierowcy pozostaje łączna moc 300 kW, czyli 408 KM. Dodając do tego moment obrotowy na poziomie 765 Nm, dostajemy prawdziwie sportową kombinację.

Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,1 sekundy, co przy masie własnej ponad 2,42 tony – w tym 650 kg baterii – jest bardzo dobrym wynikiem. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć EQC, wynosi 180 km/h – jest ograniczona elektronicznie.

Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy EQC – centralne urządzenie magazynujące energię dla napędu elektrycznego – zapewnia wysoką gęstość mocy i użyteczną pojemność 80 kWh. Efektem jest zasięg – od 374 do 417 km (w cyklu WLTP).

Dostępne są cztery poziomy charakterystyki pracy układu napędowego – Comfort, Eco, Max Range oraz Sport. Programy nastawione na oszczędzanie energii zmieniają twardość pedału przyspieszenia, zachęcając kierowcę do spokojnej jazdy. Łopatkami przy kierownicy zmieniać można też poziom odzyskiwania energii.

Standardowo Mercedes EQC przystosowany jest do ładowania zarówno z domowego gniazdka, szybszego uzupełniania energii przy pomocy montowanego w domu urządzenia Mercedes Wallbox (trzykrotnie szybsze ładowanie), jak i w stacjach szybkiego ładowania.

Jak podaje producent, samochód obsługuje standardy CCS w Europie i USA, CHAdeMO w Japonii czy GB/T w Chinach. Może być „tankowany” prądem 110 kW, pozwalając uzupełnić zapas energii od poziomu 10 do 80 proc. naładowania w 40 minut.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - znamy datę

REKLAMA

Mercedes EQC - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Mercedes EQC - ceny i wersje

Ceny EQC rozpoczynają się od 328 300 zł za już bogato wyposażoną wersję podstawową – EQC 400 4Matic. Od 364 500 zł dostępna jest wersja EQC 400 European Edition. Najwyższy wariant – EQC 400 4Matic Edition 1886 kosztuje 367 600 zł.

Samochody Edycji „European Edition” charakteryzują się czarnym lub białym lakierem nadwozia, elementami wykończenia wnętrza w kolorze brązowego drewna jesionowego oraz wyposażeniem standardowym bogatszym względem podstawowego modelu o pakiet przeglądów EQ, nagłośnienie Burmester czy też pakietu parkowania z kamerą 360°.

Z kolei samochody z limitowanej serii „Edition 1886” posiadają bardzo bogate wyposażenie z kilkoma unikalnymi elementami, a także pakiet ISP (zawierający 6-letnią gwarancję serwisową, pakiet przeglądów oraz usługę door 2 door).

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA