REKLAMA

Elektryczny VW ID.3 komunikuje się światłami

Pierwszy model z rodziny ID, która obejmie modele z różnych segmentów, będzie imponował dynamiką, nowoczesnym designem i innowacyjnymi reflektorami ID.Light. Innowacyjne światła nie tylko wspomagają obsługę auta, ale też sprawiają, że komunikacja z ID.3 jest bardziej osobista i emocjonalna.

materiały prasowe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 155 890 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Auto słucha kierowcy

Samochód rozumie polecenia głosowe kierowcy i za pomocą oświetlenia sam komunikuje się z pasażerami. Pas diod LED, który przebiega przez deskę rozdzielczą, w zależności od sytuacji zmienia swój kolor. Kiedy kierowca zajmie miejsce w fotelu, system ID. Light da mu znać, że układ napędowy jest gotowy do jazdy i że drzwi auta są zablokowane lub odblokowane. Oświetlenie odpowiednimi kolorami i sygnałami poinformuje go o działaniu systemów asystujących i o wskazaniach nawigacji, zasygnalizuje przychodzące połączenia telefoniczne, zwróci uwagę, że trzeba np. zahamować. Działanie system ID. Light nie tylko ułatwia jazdę, ale zmniejsza też stres związany z prowadzeniem samochodu, zwłaszcza w mieście, podobnie jak nawigacja. Na przykład, mrugający pas LED zaleca zmianę pasa ruchu, ale informuje również kierowcę, jeśli zajmie on zły pas. System ID. Light współpracuje ze sterowaniem głosowym – na komendy pasażerów reaguje sygnałem świetlnym i wskazuje, czy w danej chwili „zwraca się” do kierowcy czy do pasażera siedzącego z przodu.

materiały prasowe
VW ID.3 może zalecić kierowcy zmianę pasa ruchu

REKLAMA

Komunikację ułatwiają kolory

Mimo że system ID. Light jest mocno zaawansowany technicznie jego działanie okazuje się bardzo intuicyjnie dzięki wykorzystaniu do komunikacji kolorów. O tym, że akumulatory są w pełni naładowane informuje kolor zielony, czerwony natomiast jest ostrzeżeniem – np. zwraca kierowcy uwagę, że musi gwałtownie zahamować. Reflektory ID.3 imitują ruchy oczu, światło nadaje wnętrzu auta dodatkowego charakteru. Wykorzystanie światła sprawia, że samochód staje się bardziej „przyjazny”, a komunikacja z nim jest bardzo prosta i intuicyjna.

materiały prasowe
VW ID.3 przekazuje informacje za pomocą kolorów

Wkrótce na drogach

ID.3 to elektryczny model nowej generacji zbudowany na platformie MEB, który będzie kosztował poniżej 130 tys. zł, czyli tyle, ile porównywalne z nim pod względem wyposażenia i mocy samochody spalinowe. Auto miało już premierę w Polsce i można na nie składać zamówienia - produkcja ID.3 ruszy pod koniec tego roku, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów na początku przyszłego.

materiały prasowe
Pierwsze ID.3 trafią do klientów na początku 2020 r.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA