REKLAMA

Elektryczny Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Dla Volkswagena zaczyna się nowa era w sporcie samochodowym. Nowy Volkswagen I.D. R Pikes Peak to najmłodszy członek rodziny elektrycznych modeli I.D. Zaprojektowany został do startu w legendarnym wyścigu Pikes Peak.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Sportowe auto należące do nowej rodziny modeli I.D. zostanie zaprezentowane publicznie już w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia. Volkswagen I.D. R Pikes Peak to pierwszy w pełni elektryczny samochód wyścigowy Volkswagena.

Podstawę tego niezwykłego pojazdu stanowią lekka konstrukcja, dopracowane pod kątem aerodynamicznym nadwozie i mocny silnik elektryczny. I.D. R Pikes Peak zadebiutuje przed przedstawicielami międzynarodowych mediów na torze wyścigowym w Alés we Francji, na którym światowej klasy francuski kierowca – Romain Dumas – czuje się jak w domu.

To on poprowadzi pierwszego elektrycznego sportowego Volkswagena podczas wyścigu Pikes Peak Hill Climb. Dzień po prezentacji rozpocznie się oficjalny program testów.

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Data – 24 czerwca 2018 r. Cel – pobicie rekordu w kategorii elektrycznych samochodów wyścigowych. Wyścig na szczyt Pikes Peak, znany jako "Race to the Clouds", rozpoczyna się na wysokości 2 802 m n.p.m. i kończy na wysokości 4 302 m n.p.m.

Od ponad 100 lat "Race to the Clouds" należy do najbardziej spektakularnych wydarzeń w sporcie samochodowych. Volkswagen brał udział w tym wyścigu w 1987 roku ze spektakularnym Golfem napędzanym dwoma silnikami, który nie ukończył rywalizacji. Tym razem celem jest zwycięstwo i ustanowienie nowego rekordu trasy dla samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Volkswagen Golf Pikes Peak 1987
Volkswagen Golf Pikes Peak 1987

Race to the Clouds - rewanż za 1987 rok

Międzynarodowy wyścig górski Pikes Peak – przez znawców zwany też "Race to the Clouds" – odbywa się od 1916 roku w pobliżu Colorado Springs w Rocky Mountains. Jego 19,99-kilometrowa trasa prowadzi od startu na wysokości 2 800 metrów do szczytu znajdującego się 4 302 m nad poziomem morza.

Po raz ostatni Volkswagen brał udział w tym wyścigu w 1987 roku, wystawiając spektakularnego Golfa z dwoma silnikami (każdy napędzał jedną oś), który osiągał imponującą moc 652 KM. Niewiele wtedy brakowało, żeby samochód ten odniósł zwycięstwo.

- Nadszedł więc najwyższy czas na rewanż - mówi dyrektor Volkswagen Motosport Sven Smeets. - I.D. R Pikes Peak jest dla nas niezwykle emocjonującym wyzwaniem, które da nam szansę pokazać co samochody elektryczne mogą osiągnąć w sporcie. Cały zespół skupiony wokół kierowcy Romaina Dumasa jest niezwykle zdeterminowany, żeby ustanowić nowy rekord w dziedzinie samochodów elektrycznych.

Rekordowy czas w klasie elektrycznych prototypów wynosi w tej chwili 8.57,118 min. i został ustanowiony w 2016 roku przez Nowozelandczyka Rhysa Millena w pojeździe o tajemniczo brzmiącej nazwie e0 PP100.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA