REKLAMA

Elektryczny mikrosamochód ZD już w Polsce

100 kilometrów za cenę filiżanki kawy – tak nowy pojazd elektryczny przedstawia jego oficjalny importer. Ruszyła właśnie sprzedaż w Polsce.

ZD D2S w Polsce Materiały prasowe
ZD D2S w Polsce

O mikrosamochodzie ZD D2S pisaliśmy niedawno. Teraz mamy już pełen obraz tego, jak wyglądają nie tylko parametry elektrycznego mikrosamochodu, ale też znamy jego cenę i możliwości finansowania, jakie oferuje utworzona przez Holding 1 spółka Electric Vehicles Poland – jedyny importer aut ZD w Polsce.

Jaki sens ma użytkowanie tak małego pojazdu? Otóż dane z Warszawskiego Badania Ruchu pokazują, że w stolicy samochodem jeździ średnio 1,3 osoby. Z analiz systemu Yanosik wynika z kolei, że średnia prędkość w centrach większości największych polskich miast w 2017 r. nie przekroczyła 30 km/h. Te wskaźniki pokazują, że wykorzystanie mikrosamochodów może być optymalnym rozwiązaniem w polityce flotowej wielu firm i instytucji funkcjonujących w miastach.

REKLAMA

REKLAMA

ZD D2S w Polsce Materiały prasowe
ZD D2S w Polsce

Mikrosamochód ZD D2S

Jak wyglądają parametry mikrosamochodu ZD D2S? Auto ma 2,76 metra długości, czyli jest o około 6 centymetrów dłuższy od Smarta Fortwo. Przy szerokości 1,54 metra jest o 12 centymetrów węższy od wspomnianego Smarta, a wysokość 1,52 metra to o 3 cm mniej niż w Smarcie. Kabina zmieści dwie osoby, a bagażnik zmieścić może 274 litry.

Napęd modelu ZD D2S wystarczy do rozwinięcia prędkości maksymalnej do 85 km/h. Na przyspieszenie od 0 do 50 km/h mikrosamochód potrzebuje siedmiu sekund. Pełne naładowanie akumulatora pozwoli na pokonanie do 200 kilometrów, a uzupełnienie zapasu energii potrzebnego do przejechania 100 kilometrów wymaga 4 godzin ładowania. Koszt przejechania 100 kilometrów wynosi średnio, przy obecnych stawkach, niecałe cztery złote.

Jeśli chodzi o kabinę, kierowca i pasażer podróżować będą we wnętrzu wykończonym częściowo skórzaną tapicerką. Samochód jest wyposażony w nawigację, łączność Bluetooth oraz hotspot WiFi, a nawet kamerę parkowania.

Zobacz także: znamy polskie ceny Infiniti QX60

ZD D2S ma włoski rodowód, jego projekt powstał w studiu designu kierowanym przez Alfredo Bacciego. Produkowany jest w Chinach, państwie dzierżącym światowy prymat w elektromobilności - w fabryce Zhidou, marki należącej do koncernu Geely, właściciela m.in. Volvo i największego akcjonariusza Daimler AG. Ze sprzedażą 42 342 egzemplarzy w 2017 roku model D2S uplasował się na piątym miejscu listy najpopularniejszych samochodów elektrycznych na świecie.

REKLAMA

ZD D2S w Polsce Materiały prasowe
ZD D2S w Polsce

Wynajem sposobem na auto elektryczne

Jak pokazują badania, do aut elektrycznych klientów zniechęcają przede wszystkim cena, niedostatek stacji ładowania, niska wartość samochodu elektrycznego przy odsprzedaży, wiążąca się między innymi z obawami o trwałość baterii oraz trudne do przewidzenia koszty obsługi technicznej.

W związku z tym importer oferuje zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym, wynajem samochodów ZD. – Usługa jest kompleksowa. W jej cenie zawarte jest finansowanie, amortyzacja, pełne ubezpieczenie, samochód zastępczy, serwis wraz z częściami zamiennymi, obejmujący także bezpłatną wymianę baterii, jeśli te utracą swoją skuteczność - mówi Mateusz Wiślański, dyrektor operacyjny Electric Vehicles Poland.

Całkowity koszt wynajmu samochodu ZD D2S, przy umowie czteroletniej, wyniesie 1200 zł netto za miesiąc. Przy średnim miesięcznym przebiegu na poziomie 2000 km koszt jazdy (ładowanie po stawkach taryfy nocnej G12) wynosi niespełna 75 złotych netto miesięcznie, czyli niecałe 900 zł rocznie.

Korzystanie w tym samym okresie z samochodu spalinowego, zużywającego podczas jazdy w mieście 9 l/100 km oznacza dziesięciokrotnie wyższy koszt jazdy. Użytkownik elektrycznego samochodu ZD D2S zaoszczędzi zatem 8 100 zł netto rocznie i 32 400 zł w okresie czterech lat. Dodatkowe oszczędności wynikają z bezpłatnego parkowania w strefach płatnych dla samochodów spalinowych.

EVP już rozpoczęła działalność handlową w Polsce. Uruchomione zostały biura sprzedaży samochodów ZD w Krakowie oraz Warszawie. W pierwszych miesiącach 2019 roku sieć zostanie rozszerzona o kilka głównych aglomeracji Polski.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (11)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA