Elektryczny samochód GM za 5300 dolarów

Baojun E100 to pierwszy elektryczny pojazd chińskiej marki, będącej partnerem koncernu General Motors. Rusza właśnie jego sprzedaż.

Baojun E100
Baojun E100

Koncern General Motors rozpoczyna sprzedaż niewielkiego, miejskiego samochodu z napędem elektrycznym. Baojun E100 będzie dostępny na rynku chińskim. Po uwzględnieniu obowiązujących dopłat auto ma kosztować zaledwie 5300 dolarów. Cena bez dopłat nie została na razie ujawniona.

REKLAMA

W przeliczeniu niewiele ponad 19 tys. złotych to niewiele, nawet jeśli mówimy o małym, dwumiejscowym mikrosamochodzie. Jeśli dodać do tego fakt, że jest napędzany silnikiem elektrycznym, okaże się że to niespotykana cena. Auta na prąd są bowiem wciąż bardzo kosztowne, nawet po uwzględnieniu rządowych dopłat - tam gdzie są one dostępne.

Co dostaną za tę cenę klienci? Trudno spodziewać się wysokiej jakości wykonania czy użycia materiałów wysokiej jakości. Auto ma jednak głównie jeździć, a jeśli jest do tego tanie, to i oczekiwania są odpowiednio niższe.

REKLAMA

REKLAMA

Baojun E100
Baojun E100

Dwumiejscowy Baojun E100 ma rozstaw osi sięgający zaledwie 160 cm. To o 25 cm mniej niż w przypadku Smarta ForTwo, jednego z najmniejszych samochodów na rynku. Stylistycznie auto ani nie zachwyca, ani nie odrzuca. Jest takie, jak można by się spodziewać, z akcentem przesuniętym raczej w kierunku "ładny", niż "ohydny".

REKLAMA

Baojun E100
Baojun E100

Do napędu Boajuna E100 służy silnik elektryczny o mocy 39 KM, zapewniający rozpędzenie auta do prędkości 100 km/h. Jak na miejskie auto zupełnie wystarczy. A jak z zasięgiem? Na w pełni naładowanych akumulatorach pojazd może pokonać dystans 155 km, co również w zupełności zaspokaja codzienne potrzeby mieszkańców miast.

REKLAMA

REKLAMA

Baojun E100
Baojun E100

Co ciekawe, mimo niskiej ceny, E100 oferuje niezłe wyposażenie, obejmujące system informacyjno-rozrywkowy z 7-calowym dotykowym ekranem i wbudowaną łącznością Wi-Fi. Wszystkie auta mają ponadto czujniki parkowania i system ostrzegający pieszych przed, jako że pojazd porusza się niemal bezszelestnie.

REKLAMA

Baojun E100
Baojun E100

Pierwsza seria 200 egzemplarzy została sprzedana na pniu. Zarejestrowało się bowiem 5000 chętnych do zakupu. Kolejne serie produkcyjne pojawią się w kolejnych tygodniach.

REKLAMA

REKLAMA