Elextra - w 2,3 s do setki!

W Szwajcarii powstaje nowy supersamochód elektryczny, który ma być lepszym od Tesli. Elextra, bo tak brzmi jego nazwa, będzie miała czterodrzwiowe nadwozie, 680 KM mocy i do 100 km/h rozpędzi się w 2,3 s.

Cztery fotele, czworo drzwi i cztery napędzane koła – taki jest pomysł na supersamochód zdolny zdetronizować Teslę. Za projektem nowego samochodu sportowego stoi szwajcarski dizajner Robert Palm oraz duński przedsiębiorca Poul Sohl.

Pierwsze oficjalnie opublikowane zdjęcia pokazują auto z niskim i płaskim nadwoziem typu coupé. Wygodny dostęp do jego wnętrza zapewniają dwie pary drzwi. Przednie są zdecydowanie dłuższe od tylnych. Przewidujemy, że ich zawiasy zamontowano przy tylnej krawędzi, będą się więc otwierały w przeciwnych kierunkach, podobnie jak Mazdzie RX-8.

Przednia część nadwozia jest bardzo niska, z wyraźnie wyprofilowaną linią nadkoli. Tylna jego część lekko się wznosi na drodze, a masywne nadkola znacznie oddalono od linii okien. Na słupku C zamontowano spojlery, które poprawiają doskonałość aerodynamiczną i docisk kół do nawierzchni. Przednie i tylne światła wykonano w technologii LED. Spore wrażenie robi potrójny ledowy pas tylnych świateł pozycyjnych. Nadwozie oraz płyta podłogowa Elextry będą wykonane z włókna węglowego.

Za napęd Elextry odpowiadają dwa silniki elektryczne – po jednym przy każdej osi, które osiągają łączną moc 680 koni mechanicznych. Czas rozpędzania do 100 km/h wynosi zaledwie 2,3 sekundy, a prędkość maksymalna 250 km/h. Zasięg – przy stałej prędkości 100 km/h – wynosi 600 km.

Elextra została opracowana w Szwajcarii, ale produkcja ma się odbywać w Stuttgarcie. Nie liczcie jednak na to, że elektryczny supersamochód będzie można spotkać na każdym kroku. Elextra ma być budowana ręcznie, a liczba wyprodukowanych egzemplarzy jest ograniczona do 100 sztuk.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Elextra
Elextra

Czas rozpędzania do 100 km/h to zaledwie 2,3 s.

REKLAMA

REKLAMA

Elextra
Elextra

Przewidywany zasięg sięga 600 km.

REKLAMA

REKLAMA