Enzo Ferrari – 118. rocznica urodzin założyciela marki

"Il Comenndatore" - takim pseudonimem określano Ferrari'ego, co było odbiciem sposobu, w jaki zarządzał firmą autorytarnie i nie tolerując sprzeciwu.

Ferrari
Enzo Ferrari

Enzo Anselmo Ferrari urodził się 18 lutego 1898 roku w Modenie. Początkowo młody Włoch chciał zostać kierowcą wyścigowym. Niestety jego kariera wyścigowa nie obfitowała w znaczące sukces, wśród których przypisać należy mu drugie miejsce w Targa Floro (1920). Ścigał się dla Alfy Romeo, by w 1929 roku założyć własny zespół Scuderia Ferrari korzystając z samochodów marki z Mediolanu. Na jego autach pojawił się "wierzgający koń", który z czasem stał się najbardziej pożądanym logo przez fanów motoryzacji. Pierwowzór logotypu Enzo Ferrari przejął z samolotu włoskiego asa lotnictwa - Francesco Baracca. Jego matka miał sama zaproponować założycielowi Scuderia Ferrari wykorzystanie logo.

Do czarnego, "wierzgającego konia na żółtym tle Enzo dodał litery SF(Scuderia Ferrari), a jego wyścigowe auta otrzymały kolor czerwony. W tamtych czasach każdy zespół charakteryzowały przypisane barwy, z kraju którego pochodzi (Włochy-czerwony, a Wielka Brytania-zielony).

Po rozstaniu z Alfą Romeo i przetrwaniu okresu wojennego Enzo Ferrari założył niezależną firmę. Swoje pierwsze Grand Prix Formuły 1 zespół z Maranello wygrał w 1951 roku, za kierowcą siedział José Froilán González. Rok później Alberto Ascari przypieczętował mistrzowski tytuł. Dało to początek fenomenalnej historii najbardziej utytułowanego zespołu w historii Formuły 1.

W czerwcu 1956 roku Enzo Ferrari przeżywa osobistą tragedię, chorując na zanik mięśni umiera jego ukochany syn Dino. To w nim Enzo widział swojego następce. Dino Ferrari zapowiadał się znakomitym inżynierem, który współtworzył silnika V6. Na jego cześć powstał model Dino Ferrari. Pierwszym drogowym samochodem spod szyldu "wierzgającego konia" było Ferrari 125 S. Jak sam wspominał, Enzo Ferrari zaczął produkować i sprzedawać drogowe auta, aby móc finansować starty swojego zespołu w wyścigach.

"Il Commendatore" - ten pseudonim przylgnął do Enzo Ferrari'ego za sprawą autorytarnego kierowania firmą. "Klient nie zawsze ma rację" - to jeden z jego bardziej znanych cytatów. Rządził twardą ręką, ale znaczące jest to również to, że w jego fabryce nigdy nie było strajku. Enzo Ferrari zmarł w 1988 roku w rodzinnej Modenie. Pozostawił po sobie jedną najbardziej pożądanych marek samochodowych.

REKLAMA