Europejska konkurencja wewnątrz GM

Opel Astra
Opel Astra czwartej generacji
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 62 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Amerykański gigant - koncern General Motors - jest w Europie reprezentowany przez dwie marki. Oprócz słabującego ostatnio Opla, o popularność na masowym rynku walczy Chevrolet. Obydwie marki toczą ze sobą bój, tym bardziej zacięty, że produkują podobne auta.

Sprzedaż Chevroletów w Europie stale rośnie. W pierwszym kwartale 2012 r. o 11,4%, co stanowi 1,3% wszystkich nowych samochodów sprzedawanych na naszym kontynencie (wg ACEA). W liczbach bezwzględnych sprzedaż Chevroleta wyniosła 49 193 samochody.

Opel wciąż jeszcze gra w innej lidze. Sprzedaż aut tej marki w ciągu trzech miesięcy 2012 r. sięgnęła 222 409 sztuk, a udział w rynku - 7,5%. Jednak w pierwszym kwartale sprzedaż Opla w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku zmalała o 16,2%. W Polsce w całym 2011 r. Opel zajął trzecie miejsce wśród najpopularniejszych marek, z wynikiem 21 492 sprzedanych aut (czyli mniej niż przed rokiem o 13,48%), Chevrolet zaś był 13. i sprzedał 7 660 samochodów (wzrost o 23,87%).

Dwie marki, te same podzespoły
I Opel, i Chevrolet wykorzystują do produkcji swoich aut w dużym stopniu te same podzespoły, dostępne w obrębie koncernu GM. Liczne modele konstruowane są na wspólnych płytach podłogowych - tak jest np. w wypadku Opla Astry i Chevroleta Cruze'a. Także Opel Antara i Chevrolet Captiva są technicznie niemal identyczne, podobnie Opel Ampera i Chevrolet Volt, również przyszły duet Opel Mokka/Chevrolet Trax będą bardzo bliskimi krewnymi. Jeśli chodzi o silniki, w zasadzie każda z marek idzie własną drogą, przy czym Opel najczęściej ma bogatszą ofertę.

Chevrolet na pewno prześcignął Opla w dziedzinie samochodów sportowych. Corvette znowu jest sprzedawana w Europie pod marką Chevroleta. Nowością w europejskiej ofercie jest kultowy Camaro. Opel może się im przeciwstawić jedynie mocnymi wersjami OPC standardowych modeli. Za to Opel pracuje nad najmniejszymi autami i już w przyszłym roku światło dzienne ujrzy Opel Adam. Także Vivaro (wspólna konstrukcja z Renault Trafikiem), Combo (wspólny z Fiatem Doblo) czy Meriva nie mają swoich odpowiedników w palecie Chevroleta.

Opel produkuje swoje samochody głównie w Europie (jego fabryka w Gliwicach należy do najlepszych w koncernie). Z kolei Chevrolet sprowadza auta z fabryk w Korei, gdzie w porównaniu z Europą Zachodnią koszty pracy są niższe. Na korzyść Chevroleta działa także to, że GM uczynił z niego markę obecną na wszystkich rynkach świata, podczas gdy Opel musi się ograniczyć tylko do Europy.

REKLAMA
REKLAMA