Europejski dzień kontroli prędkości

22 kraje wezmą udział w Europejskim dniu kontroli prędkości. Nasz kraj nie bierze w tym udziału, lecz jeżdżąc po europejskich drogach trzeba dziś nieco zwolnić. Przypominamy, jakie przepisy drogowe obowiązują w poszczególnych krajach UE.

Autostrada

W 22 krajach, które zadeklarowały swój udział w Europejskim dniu kontroli prędkości znalazły się m.in. Niemcy, Litwa, Słowacja, Chorwacja, Włochy, Wielka Brytania, czy Irlandia. W tych krajach od godziny 6:00 ustawiane są radary i będą mierzyć prędkość przez 24 godziny.

REKLAMA

Przypomnijmy, jak wyglądają przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości w krajach Unii Europejskiej. Na obszarze zabudowanym zazwyczaj obowiązuje prędkość 50 km/h, chyba że wprowadzone są dodatkowe ograniczenia. Poza miastem, czy wsią można jechać 80-100 km/h. Na autostradach (z wyłączeniem Niemiec, gdzie zazwyczaj nie ma ograniczeń, chyba że znaki lub warunki atmosferyczne mówią inaczej) jeździ się 120 km/h (w Belgii) lub 130 km/h (Austria, Czechy, Portugalia). Wyjątkiem jest Polska, gdzie prędkość maksymalna na autostradzie wynosi 140 km/h.

Jeżdżąc po drogach Unii Europejskiej trzeba pamiętać także zmianach z 7 Listopada 2013, w których to kierowca z obcego kraju, łamiący przepisy w łatwiejszy sposób może otrzymać mandat karny. Tak więc noga z gazu!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA