F1 – ważna zmiana!

Formuła 1
Robert Kubica wyjeżdża z garażu

W zeszłym sezonie, gdy samochód bezpieczeństwa wjeżdżał na tor, aleja serwisowa była zamykana. Chodziło o ograniczenie szybkich zjazdów kierowców do boksów na zmianę i opon i tankowanie, by zaoszczędzić jak najwięcej czasu.

Niestety, w ciągu sezonu przepis ten okazał się bardzo krzywdzący dla wielu zawodników, którzy nie mogli dłużej czekać ze zjazdem do boksów ze względu na kończące się paliwo. W ten sposób pewne punkty w Grand Prix Szanghaju stracił Robert Kubica.

W połowie sezonu 2008 FIA rozpoczęła testy nowego systemu, który miał za zadanie analizować położenie wszystkich bolidów na torze i wysyłać do każdego z nich informację o minimalnym czasie (prędkości), z jakim można jechać do boksów. System ten zostanie wdrożony w tym roku.

"Gdy wypuścimy samochód bezpieczeństwa, wiadomość zostanie przesłana do wszystkich bolidów, w których włączy się wtedy tryb jazdy za samochodem bezpieczeństwa. Jak tylko wiadomość zostanie dostarczona do bolidu, system w zależności od położenia bolidu przeliczy minimalny czas powrotu do boksu kierowcy. Kierowca będzie musiał respektować to, a informacja ta zostanie wyświetlona na jego wyświetlaczu." - powiedział Charlie Whiting, dyrektor wyścigów GP.

Źródło: Formula1.pl

 

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA