FCA sprzeda Alfę Romeo i Maserati?

Sensacyjnie doniesienia napływają z Włoch – rosnące długi FCA mogą zmusić koncern do sprzedaży dwóch flagowych marek.

Alfa Romeo Giulia
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio / fot. Mariusz Barwiński

Końcówka roku nie jest najlepsza dla koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Na rynku amerykańskim tamtejsza agencja ds bezpieczeństwa na drogach (NHTSA) wszczęła śledztwo przeciwko FCA. Dotyczy ono samochodów Dodge Durango i Ram 1500, które mogą stoczyć się, gdy kierowca opuści pojazd. Wszystkich podejrzanych egzemplarzy aut jest ok. 1 miliona, a do tego ponad 1,4 mln właścicieli będzie wzywane na akcje serwisową dotyczącą problemów z poduszkami powietrznymi w ich autach.

A jakby tego wszystko było mało to specjaliści wskazują, że dług koncernu w trzecim kwartale 2016 sięgnął 7 miliardów dolarów. Jeśli dołożyć do tego nieduże przychody, to sytuacja w której znalazło się FCA nie jest ciekawa.

Lekarstwem na problemy i długi FCA jest plan przygotowany przez firmę Evercore ISI, którą przedstawił Forbes. Sprawa jest prosta, sprzedaż marki Alfa Romeo i Maserati ma uzdrowić sytuację. Z kolei Berenbnerg Bank dorzuca do tego zestawu jeszcze poddostawcę części, włoską Magneti Marelli.

Maserati po kilku latach znów wróciło na dobre tory, dzięki wprowadzeniu do oferty modelu Levante. Z drugiej strony Alfa Romeo na rynek wprowadziła Giulie i najnowszego SUV-a Stelvio. Sedan Alfy w wersji Quadrifoglio to bardzo udany model, co pokazał nasz test. Z kolei SUV może przyciągnąć do włoskiej marki nowych klientów. Jednak mimo tego ani Maserati, ani Alfa Romeo nie są w stanie uciągnąć ciężkiego pociągu, jakim jest FCA.

Wydaje się, że obecna sytuacja jest koronnym dowodem na błędne działania władz FCA, a w szczególności prezesa Sergio Marchionne. W ostatnich latach Fiat Chrysler Automobiles zmarginalizował rolę Lancii, co jeszcze można w jakiś sposób zrozumieć. Jednak zaoferowanie światu samochodów spod Szyldu Fiata takich jak 500X i 500L nie polepszyło kondycji koncernu. Są to bardzo niszowe produkty. Światełkiem w tunelu jest nowe Tipo, jednak to może tylko kropla w morzu potrzeb.

O sprzedaży marki Alfy Romeo świat motoryzacji plotkuje od dawna. Mówiło się, że zainteresowany taką transakcją był Volkswagen. Ten jednak ma swoje problemy związane z aferą „dieselgate”. Może zatem inwestorów należy szukać w Azji? Wciąż jest wiele pytań, a na te koncern z Turynu dziś na pewno nie odpowie. Być może sytuacja wyklaruje się w przyszłym półroczu lub pozostanie w sferze spekulacji. 

REKLAMA