Fabryka Mercedesa w Polsce - Daimler wybuduje zakład w Jaworze

Fabryka Mercedesa w Jaworze będzie pierwszym zakładem produkcyjnym niemieckiego koncernu ulokowanym w Polsce. Na liniach montażowych będą powstawać czterocylindrowe jednostki napędowe dla samochodów osobowych.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

W Warszawie przedstawiciele koncernu Daimler AG podpisali z polskim rządem umowę o zakupie działki pod budowę nowej fabryki silników. Jednostki napędowe będą powstawały w ramach nowo utworzonej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska (MBMP). Na jej czele stanął dr Andreas Schenkel.

Na specjalnym spotkaniu w stolicy podpisanie umowy ogłosił Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. zarządzani produkcją i łańcuchem dostaw wraz z premier Beatą Szydło i wicepremierem i Ministrem Rozwoju Mateuszem Morawieckim.

„Decyzja biznesowa Daimlera świadczy o tym, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Branża motoryzacyjna staje się hubem innowacyjności polskiej gospodarki. Dzięki temu w Polsce powstają miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Premiujemy szczególnie inwestycje w projekty innowacyjne, badawczo-rozwojowe i w sektorze nowoczesnych usług, które generują wartość dodaną dla polskiej gospodarki, a przez to zwiększają jej konkurencyjność.” - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Budowa jaworski zakładu Mercedesa rozpocznie się w 2017 roku, a montaż silników wystartuje w 2019 roku. Produkcja jednostek i zespołów napędowych Mercedesa odbywa się w kilku zakładach, a za kooperację odpowiada fabryka w Untertürkheim. W niej produkowane są silniki, skrzynie biegów, osie i inne podzespoły. Z kolei w Berlinie odbywa się projektowanie i montaż części oraz jednostek napędowych. Fabryka w Hamburgu jest odpowiedzialna za osie, kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych oraz podzespoły do napędów elektrycznych. W Kölleda w Turyngii powstają czterocylindrowe silniki do pojazdów Mercedes-Benz i Mercedes-AMG.

Poza granicami Niemiec koncern Daimlera ma również zakład Star Transmission w Rumunii, gdzie odbywa się montaż skrzyni biegów i produkcja innych części. W Pekinie w ramach przedsiębiorstwa joint ventures BBAC powstają jednostki napędowe przeznaczone na rynek Chiński. A z kolei w ramach współpracy niemieckiego koncernu z Renault/Nissan w amerykańskiej fabryce Decherd (Tennessee) montowane są czterocylindrowe silnik benzynowe dla aut Mercedesa.

REKLAMA