REKLAMA

Fabryka VW w Zwickau przestawia się na auta elektryczne

Kończy się 116-letnia historia samochodów spalinowych w Zwickau. 26 czerwca z fabryki wyjechał ostatni model z silnikiem spalinowym – Golf R Variant VII z benzynową jednostką 2.0. Od teraz będą tu powstawały tylko auta elektryczne Volkswagena, a w przyszłości także Audi i Seata.

Volkswagen ID.3 - fabryka w Zwickau materiały prasowe
Volkswagen ID.3 - fabryka w Zwickau

Wytwarzanie samochodów spalinowych rozpoczęto w zakładach w Zwickau w 1904 r. Produkcję Volkswagenów rozpoczęto w nich w 1990 r. i w ciągu 30 lat powstało dokładnie 6 049 207 aut: modeli Polo, Golf, Golf Variant, Passat i Passat Variant. Modernizacja hali nr 6, w której dotąd powstawał Golf Variant, już się rozpoczęła. W lecie ruszy budowa VW ID.4, a za jakiś czas również SUV-a marki Audi. Seryjna produkcja elektrycznego ID.3 1ST trwa w Zwickau już połowy listopada 2019 r. Od 17 czerwca osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji mogą podpisywać wiążące umowy na zakup tego modelu, którego podstawowa wersja będzie kosztowała poniżej 130 tys. zł. Do sprzedaży w Europie ID.3 1ST zostanie wprowadzony we wrześniu tego roku.

 

Volkswagen ID.3 - fabryka w Zwickaumateriały prasowe
Volkswagen ID.3 - fabryka w Zwickau

 

Transformacja fabryki w Zwickau to pierwsza w historii Volkswagena przebudowa dużego zakładu samochodowego do potrzeb produkcji aut elektrycznych, przeznaczono na to 1,2 miliarda euro. W końcowej fazie, od 2021 roku, w Zwickau na płycie podłogowej MEB będzie powstawać sześć modeli należących do trzech marek koncernu. Wszyscy członkowie 8-tysięcznej załogi zostaną przeszkoleni w zakresie produkcji aut elektrycznych i pracy z prądem o dużej mocy, na co z kolei łącznie przeznaczono 20 500 dni szkoleniowych. Volkswagen Saksonia oprócz fabryki w Zwickau ma jeszcze fabrykę silników w Chemnitz, gdzie powstają m.in. nowoczesne benzynowe jednostki napędowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa, oraz Szklaną Manufakturę w Dreźnie, w której do końca roku będzie produkowany e-Golf, a od 2021 roku model ID.3. W Zwickau nadal będą powstawać nadwozia luksusowych SUV-ów Lamborghini i Bentleya.

 

Volkswagen ID.3 - fabryka w Zwickaumateriały prasowe
Volkswagen ID.3 - fabryka w Zwickau

 

„To dla nas historyczny dzień. Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć, a jednocześnie z radością oczekujemy tego, co przed nami. Elektromobilność będzie się rozwijać coraz bardziej, popyt na samochody elektryczne będziemy zaspokajać stąd, z Zwickau: już w przyszłym roku będziemy w stanie wyprodukować 330 000 aut” – powiedział Reinhard de Vries, Dyrektor ds. Techniki i Logistyki w Volkswagen Saksonia.
„Zwickau to miejsce o najbogatszej tradycji w niemieckim przemyśle samochodowym. Nasza załoga zawsze stawała na wysokości zadania i produkowała auta najwyższej jakości. Zdobyliśmy wewnątrz koncernu duże uznanie i dzisiaj jako pierwsza fabryka rozpoczniemy produkcję modeli z wyłącznie elektrycznym napędem. Dzięki temu zakład w Zwickau jest dobrze zabezpieczony na przyszłość” – dodał Jens Rothe, Przewodniczący Rady Zakładowej Volkswagen Saksonia.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA