Fabryka baterii LG do aut elektrycznych powstaje w Polsce

W podwrocławskich Kobierzycach powstanie wielka fabryka firmy LG, produkująca baterie do samochodów elektrycznych. Ruszyły już pierwsze prace.

Samochód elektryczny
Samochód elektryczny

W ostatni czwartek odbyła się uroczystość udzielenia przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółce LG Chem Wrocław Energy, należącej do koreańskiego koncernu LG, pozwolenia na działalność na terenie strefy Wrocław-Kobierzyce. Powstanie tam fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Będzie to największy tego typu zakład w Europie.

REKLAMA

Jak mówił podczas konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki, "bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski". Odbiorcami akumulatorów mają być największe koncerny motoryzacyjne,

Inwestycja LG Chem w Kobierzycach to największa inwestycja przemysłowa w ostatnich latach w Polsce. Cytowany w komunikacie ARP wiceprezes LG Chem Chang-Beom Kang zaznaczył, że spółka spodziewa się szybkiego wzrostu rynku elektromobilności w Europie, ponieważ wiele europejskich rządów dąży do rozpowszechniania przyjaznych dla środowiska technologii.

REKLAMA

REKLAMA

LG Chem buduje fabrykę, która będzie mogła wyprodukować nawet 100 tysięcy wysokowydajnych baterii do samochodów elektrycznych. Budowa zostanie ukończona w 2018 r.

W nowych zakładach powstanie ok. 2,5 tys. miejsc pracy, nie mówiąc o firmach współpracujących, gdzie łączna liczba nowych miejsc może być nawet dwukrotnie wyższa.

Co więcej, wysoki poziom technologiczny produkcji oraz planowane przez firmę utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego będą wymagały zatrudnienia ok. 400 inżynierów różnych specjalności: automatyków, elektroników, chemików i informatyków.

LG planuje nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, szczególnie z Politechniką Wrocławską.

REKLAMA