REKLAMA

Fabryki samochodów w Polsce i w Europie wznowią produkcję

Marka Volkswagen Samochody Dostawcze już 27 kwietnia planuje wznowienie produkcji samochodów, między innymi w zakładach zlokalizowanych w Polsce.

Fabryka Volkswagena w Poznaniu (2018 r.) 2018 r. - hala produkcyjna zakładów Volkswagena w Poznaniu

Pięć tygodni trwała przerwa produkcyjna w zakładach Volkswagen Samochody Dostawcze w Hanowerze, w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni. Już od poniedziałku 27 kwietnia fabryki ruszą jednak i stopniowo, z ograniczoną mocą, uruchamiać będą produkcję.

Rozruch następować ma etapami, a wielkość produkcji uzależniona będzie od dostępności części, rozporządzeń administracyjnych, rozwoju sytuacji na rynkach zbytu i związanych z nią kalendarzy produkcyjnych. Wznowienie pracy w fabrykach nastąpi przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia pracowników.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Volkswagen uruchamia produkcję – bezpieczeństwo priorytetem

Jak dowiadujemy się od przedstawicieli zakładów, spółka „stworzyła procedury zdrowotne, wzmacniające środki zapobiegawcze, a następnie wdrożyła je w poszczególnych obszarach działalności, co ma umożliwić stopniowe i możliwie najbezpieczniejsze wznowienie produkcji”. Wszystkie przewidziane działania dotyczą także firm zewnętrznych i dostawców pracujących na terenie zakładów Volkswagena.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Uruchomienie produkcji wiąże się z szeroko zakrojonymi środkami bezpieczeństwa. Jak mówi nam Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji, analizie poddane zostało każde stanowisko pracy, tak na produkcji jak i w biurach. Bazując na tej wiedzy oraz opierając się na zaleceniach władz odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, zdecydowano się rozszerzyć działania w zakresie ochrony zdrowia pracowników. W jaki sposób?

Procesy produkcyjne zostaną zoptymalizowane, tempo pracy linii będzie dostosowane do nowych warunków, wszyscy pracownicy otrzymają maseczki ochronne oraz rękawiczki, wyłączone zostaną dotykowe czytniki rejestrujące czas pracy ERCP, we wszystkich obszarach będą bezwzględnie obowiązywały zarządzenia dot. minimalnych odstępów oraz podwyższonych norm higienicznych.

Jak się ponadto dowiadujemy, zgodnie z ustaleniami zawartymi ze związkiem zawodowym OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań, pięć tygodni nieobecności, które są wynikiem wstrzymania produkcji, było dla pracowników Volkswagen Poznań w 100 proc. płatne.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen wznawia też produkcję aut osobowych

Również zakłady marki Volkswagen Samochody Osobowe będą sukcesywnie wznawiać produkcję. W pierwszej kolejności, w tygodniu po 20 kwietnia, produkcja zostanie wznowiona w fabrykach w Zwickau i w Bratysławie. Pozostałe zakłady w Niemczech oraz w Portugalii, Hiszpanii, Rosji i USA wznowią produkcję w tygodniu po 27 kwietnia.

Następnie, w ciągu maja, produkcja będzie sukcesywnie wznawiana w fabrykach w Republice Południowej Afryki, Argentynie, Brazylii i w Meksyku.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Wznowienie produkcji innych producentów samochodów

Jak wygląda sytuacja u innych producentów samochodów? Zacznijmy od tych, którzy produkują w Polsce:

  • Fiat w Polsce na pewno stoi do 24 kwietnia, fabryki w Serbii i Turcji mogą ruszyć 20 kwietnia, a włoskie zakłady 4 maja.
  • PSA myśli o stopniowym uruchamianiu produkcji w swoich zakładach, również w zakładach Opla w Polsce.
  • Toyota planuje wznowienie produkcji w Polsce 22 kwietnia.

Niektóre z pozostałych fabryk planują wznowienie następująco:

  • BMW planuje wstępnie wznowienie produkcji na 4 maja.
  • Mercedes planuje stopniowe uruchamianie fabryk pod koniec kwietnia, ale już 20 kwietnia ruszy m.in. fabryka silników.
  • Ferrari utrzymuje przerwę w produkcji co najmniej do 3 maja, wskutek rządowych regulacji.
  • Ford stoi co najmniej do 4 maja.
  • Hyundai ruszył w czeskich zakładach już 14 kwietnia.
  • Kia uruchomiła produkcję na Słowacji już 6 kwietnia.
  • Nissan ma ruszyć z produkcją w Anglii 27 kwietnia, ale w Barcelonie wciąż nie jest znana data uruchomienia produkcji.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA