Felgi z włókna węglowego dla Porsche 911

Porsche wprowadza do oferty felgi wykonane z plecionego włókna węglowego, przeznaczone dla modelu 911 Turbo S Exclusive Series.

Karbonowa felga Porsche 911
Karbonowa felga Porsche 911
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 553 000 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Porsche podaje, że jest pierwszym na świecie producentem samochodów, który wprowadza na rynek obręcze z plecionego włókna węglowego. Przypomnijmy przy tej okazji, że wcześniej karbonowe felgi, choć produkowane z użyciem innej technologii, zaproponował Ford - dla modelu Mustang Shelby GT350R i to w tym modelu karbonowych felg użyto po raz pierwszy.

REKLAMA

Niemcom z Porsche trzeba jednak oddać, że faktycznie są pierwsi - w produkcji karbonowych felg wykorzystującej technikę "wyplatania". Ford, a właściwie firma Carbon Revolution, robi to nieco inaczej.

Wracając do głównego tematu. Komplet innowacyjnych obręczy Porsche waży o około 8,5 kg, czyli o blisko 20 proc. mniej od zestawu standardowych felg z lekkich stopów. Równocześnie nowe obręcze są o około 20 proc. wytrzymalsze.

Redukcja masy nieresorowanej sprawia, że opony lepiej dopasowują się do nawierzchni i lepiej reagują na przyspieszenia poprzeczne i wzdłużne. Obniżenie mas nieresorowanych oznacza bardziej spontaniczne zachowanie pojazdu podczas przyspieszania oraz hamowania. Efektem jest większa dynamika jazdy i przyjemność prowadzenia, a także, obiektywnie, lepsze czasy przyspieszeń.

Zbudowane w całości z polimerów wzmacnianych włóknem węglowym (CFRP), nowe felgi składają się z dwóch komponentów. Ich piasty wykonano z tkaniny z włókien węglowych, która w przypadku każdej obręczy powstaje w procesie cięcia i łączenia ponad 200 osobnych elementów.

REKLAMA

REKLAMA

Karbonowa felga Porsche 911
Karbonowa felga Porsche 911

Drugim komponentem są kołnierze, wytwarzane z plecionego włókna węglowego – do ich produkcji służy największa obecnie na świecie oplatarka o średnicy około 9 metrów. Następnie piasta jest wplatana w kołnierz obręczy. Tak zmontowana felga zostaje zaimpregnowana żywicą i wstępnie utwardzona w warunkach wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury.

REKLAMA

Karbonowa felga Porsche 911
Karbonowa felga Porsche 911

Gotowa obręcz zostaje utwardzona w wysokiej temperaturze, a później poddana długiemu procesowi chłodzenia. Następnie montuje się w niej centralną śrubę mocującą, a na koniec zabezpiecza lakierem bezbarwnym.

REKLAMA

REKLAMA

Karbonowa felga Porsche 911
Karbonowa felga Porsche 911

Porsche jest pierwszym globalnym producentem w branży motoryzacyjnej, który wykorzystał tę technologię. W porównaniu z konwencjonalną metodą wytwarzania wstępnie impregnowanej tkaniny z włókien węglowych, technologia splatania włókien sprawia, że struktura karbonowego materiału jest znacznie gęstsza i bardziej zwarta, co przekłada się na wzrost sztywności.

REKLAMA

Karbonowa felga Porsche 911
Karbonowa felga Porsche 911

Dodatkowo, efektywniejsze wykorzystanie materiału pozwala ograniczyć ilość odpadów. Do produkcji każdej karbonowej felgi służy łącznie... 18 km włókna węglowego.

Nowe karbonowe obręcze będą dostępne w sprzedaży dla 911 Turbo S Exclusive Series od początku 2018 r., w rozmiarze 9 x 20" dla przedniej osi i 11,5 x 20" dla osi tylnej. W Polsce cena kompletu felg będzie wynosić, bagatela, 78 352 zł brutto.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA