[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ

Felgi z włókna węglowego dla Porsche 911

Porsche wprowadza do oferty felgi wykonane z plecionego włókna węglowego, przeznaczone dla modelu 911 Turbo S Exclusive Series.

Karbonowa felga Porsche 911 Karbonowa felga Porsche 911

Porsche podaje, że jest pierwszym na świecie producentem samochodów, który wprowadza na rynek obręcze z plecionego włókna węglowego. Przypomnijmy przy tej okazji, że wcześniej karbonowe felgi, choć produkowane z użyciem innej technologii, zaproponował Ford - dla modelu Mustang Shelby GT350R i to w tym modelu karbonowych felg użyto po raz pierwszy.

Niemcom z Porsche trzeba jednak oddać, że faktycznie są pierwsi - w produkcji karbonowych felg wykorzystującej technikę "wyplatania". Ford, a właściwie firma Carbon Revolution, robi to nieco inaczej.

Wracając do głównego tematu. Komplet innowacyjnych obręczy Porsche waży o około 8,5 kg, czyli o blisko 20 proc. mniej od zestawu standardowych felg z lekkich stopów. Równocześnie nowe obręcze są o około 20 proc. wytrzymalsze.

Redukcja masy nieresorowanej sprawia, że opony lepiej dopasowują się do nawierzchni i lepiej reagują na przyspieszenia poprzeczne i wzdłużne. Obniżenie mas nieresorowanych oznacza bardziej spontaniczne zachowanie pojazdu podczas przyspieszania oraz hamowania. Efektem jest większa dynamika jazdy i przyjemność prowadzenia, a także, obiektywnie, lepsze czasy przyspieszeń.

Zbudowane w całości z polimerów wzmacnianych włóknem węglowym (CFRP), nowe felgi składają się z dwóch komponentów. Ich piasty wykonano z tkaniny z włókien węglowych, która w przypadku każdej obręczy powstaje w procesie cięcia i łączenia ponad 200 osobnych elementów.

Karbonowa felga Porsche 911 Karbonowa felga Porsche 911

Drugim komponentem są kołnierze, wytwarzane z plecionego włókna węglowego – do ich produkcji służy największa obecnie na świecie oplatarka o średnicy około 9 metrów. Następnie piasta jest wplatana w kołnierz obręczy. Tak zmontowana felga zostaje zaimpregnowana żywicą i wstępnie utwardzona w warunkach wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury.

Karbonowa felga Porsche 911 Karbonowa felga Porsche 911

Gotowa obręcz zostaje utwardzona w wysokiej temperaturze, a później poddana długiemu procesowi chłodzenia. Następnie montuje się w niej centralną śrubę mocującą, a na koniec zabezpiecza lakierem bezbarwnym.

Karbonowa felga Porsche 911 Karbonowa felga Porsche 911

Porsche jest pierwszym globalnym producentem w branży motoryzacyjnej, który wykorzystał tę technologię. W porównaniu z konwencjonalną metodą wytwarzania wstępnie impregnowanej tkaniny z włókien węglowych, technologia splatania włókien sprawia, że struktura karbonowego materiału jest znacznie gęstsza i bardziej zwarta, co przekłada się na wzrost sztywności.

Karbonowa felga Porsche 911 Karbonowa felga Porsche 911

Dodatkowo, efektywniejsze wykorzystanie materiału pozwala ograniczyć ilość odpadów. Do produkcji każdej karbonowej felgi służy łącznie... 18 km włókna węglowego.

Nowe karbonowe obręcze będą dostępne w sprzedaży dla 911 Turbo S Exclusive Series od początku 2018 r., w rozmiarze 9 x 20" dla przedniej osi i 11,5 x 20" dla osi tylnej. W Polsce cena kompletu felg będzie wynosić, bagatela, 78 352 zł brutto.

Zobacz także:
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 488 500 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij