Ferrari 166 MM Barchetta — „łódka” na aukcji

Barchetta, czyli właśnie mała łódka, to wyjątkowy samochód w historii Ferrari — teraz egzemplarz o numerze 0058 trafił na aukcję.

Ferrari 166 MM Barchetta
Ferrari 166 MM Barchetta fot. RM Sotheby's.

W 1949 roku Ferrari wspólnie z mediolańską firmą zajmująca się budowaniem lekkich karoserii z aluminium, czyli Carrozzeria Touring Superleggera, zaprojektowało wyjątkową odmianę modelu 166. I chociaż już modele 166 Touring z dopiskiem „MM” w nazwie były wspaniałe to właśnie Barchetta, stworzona jedynie w 32 egzemplarzach, jest najbardziej wyjątkową wersją tego modelu.

REKLAMA

Egzemplarz, który został wystawiony na aukcję, to model należący niegdyś do kierowcy wyścigowego Scuderii Ferrari, Eugenio Castellottiego. Samochód został przekazany kierowcy przez Marca Dallorso, który zakupił ten model 5 czerwca 1950 roku. Kierowca Ferrari w 1951 roku wystartował za kierownicą Barchetty w najsłynniejszym ulicznym wyścigu świata, Mile Miglia — zajął szóste miejsce w swojej klasie.

Samochód w swojej karierze wystartował jeszcze w wielu wyścigach, także ponownie stawał na starcie Mille Miglia. Ferrari w 1966 roku zmieniło właściciela i zostało przetransportowane do Stanów Zjednoczonych. Ale modelu tego nie zamykano w garażu na cztery spusty — ten egzemplarz Barchetty był "ozdobą" wielu imprez koncernu Fiat Chrysler Automobiles, a także pojawił się na konkursie elegancji w Pebble Beach — w 1979 roku zdobył nawet nagrodę Hansa Tannera.

Ferrari 166 MM Barchetta
Ferrari 166 MM Barchetta fot. RM Sotheby's.
Ferrari 166 MM Barchetta
Ferrari 166 MM Barchetta fot. RM Sotheby's.
Ferrari 166 MM Barchetta
Ferrari 166 MM Barchetta fot. RM Sotheby's.

Ferrari 166 MM Barchetta jest w pełni odrestaurowana. Zarówno karoseria jak i silnik V12 oraz skrzynia biegów są w pełni oryginalne i sprawne. Co ciekawe samochód posiada certyfikat departamentu samochodów klasycznych Ferrari potwierdzający, że jest to w pełni model oryginalny.

Organizatorzy aukcji Amelia Island, która odbędzie się 11 marca przewidują, że samochód osiągnie wartość nawet 10 milionów dolarów.

REKLAMA