Ferrari 308 GTB Group 4 -klasyk za ponad 800 tys.

Większość fanów motoryzacji marzy, aby posiadać w swoim garażu jeden z egzemplarzy Ferrari. A możliwość kupna wyścigowego egzemplarz to już niebywały przywilej. I komuś się poszczęściło.

Ferrari 308 GTB Bonhams
Ferrari 308 GTB zbudowane według specyfikacji Grupy 4.

W 1975 roku na salonie samochodowym w Paryżu producent aut z Maranello pokazał model 308 GTB z nadwoziem zaprojektowanym przez Pininfarinę. Auto wyróżniał centralnie umieszczony silnik V8, który był nowością w stosunku do jednostki napędowej 2.0 V6 montowanej w poprzednim modelu (Ferrari Dino).

REKLAMA

Model 308 nie został stworzony do rywalizacji na torze. Mimo to renomowana włoska firma Michelotto z Padwy, która od lat przygotowywała Ferrari do wyścigów zbudowała 14 egzemplarzy 308 GTB według specyfikacji Groupy 4 GT.

Auto, które trafi na aukcję pod koniec tego miesiąca wyjechało z fabryki Ferrari jako wersja Stradale. Samochód nosi numer nadwozia 32419 i został od podstaw przebudowany do wersji Michelotto Group 4. Jak dotąd nie jest jasne ile oryginalnych 308 GTB Group 4 zachowało się w nietkniętym stanie.

W 2015 roku samochód przeszedł renowację w firmie JMR Motorsport, gdzie specjaliści wzmocnili zawieszenie, zamontowali nowe drzwi, maskę a także nową pokrywę silnika wykonaną z włókna szklanego. Poza tym wymieniono zderzaki i zamontowano nowe hamulce AP Racing oraz hydrauliczny "ręczny". Mechanicy kompletnie wyremontowali 3-litrową jednostkę napędową stosując m.in. kute tłoki. Moc silnika to 297 KM, co przy bardzo niskiej masie - 1085 kg sprawia, że samochód jest bardzo szybki.

Ciekawostka, po renowacji silnik pracował tylko 20 godzin, a auto w tym czasie wzięło udział w kilku imprezach sportowych, m.in. w Costa Brava Rally, Rally 2000 Virage oraz Alp la Masella Hill Climb.

Samochód w minionym tygodniu został sprzedany na aukcji Bonhams za równowartość 801 789 złotych.

REKLAMA