REKLAMA

Ferrari 812 GTS. Najmocniejszy kabriolet świata

Ferrari 812 GTS to otwarta wersja nadwozia modelu 812 Superfast. Napędzany silnikiem V12 samochód jest obecnie najmocniejszym seryjnym autem bez dachu.

Ferrari 812 GTS Materiały prasowe
Ferrari 812 GTS

Nie opadł jeszcze kurz po prezentacji Ferrari F8 Spider, a Włosi już pokazali kolejny model z otwieranym dachem. Tym razem jest to potężna maszyna z silnikiem V12, który czyni ją najmocniejszym produkcyjnym kabrioletem na świecie.

Pokazane dzisiaj Ferrari 812 GTS jest otwartą wersją nadwozia pokazanego na początku 2017 roku modelu 812 Superfast. Najszybszego i najmocniejszego seryjnie produkowanego Ferrari w historii. Przypomnijmy jeszcze w tym miejscu, że 812 Superfast zastąpił w gamie producenta model F12 Berlinetta.

Ferrari 812 GTS – silnik i napęd

Do napędu tego potężnego kabrioletu służy ten sam mocny silnik, który znajdziemy w wersji 812 Superfast. Mowa o jednostce V12, która ma pojemność 6,5 litra. Maszyneria generuje maksymalną moc 800 koni mechanicznych przy 8500 obr./min, a maksymalny moment obrotowy sięga wartości 718 niutonometrów przy 7000 obr./min.

Zobacz także: Targi Frankfurt 2019 - zapowiedź premier

REKLAMA

REKLAMA

Ferrari 812 GTS Materiały prasowe
Ferrari 812 GTS

Jeśli chodzi o osiągi Ferrari 812 GTS, są one bliskie tych z wersji Superfast. Mówimy tu o parametrach takich jak mniej niż trzy sekundy do „setki” i 8,3 sekundy od 0 do 200 km/h. Maksymalna prędkość sięga z kolei wartości 340 km/h.

Ciekawostką jest też fakt, iż model 812 GTS jest pierwszym od 50 lat seryjnym samochodem Ferrari z silnikiem V12 umieszczonym z przodu. Ostatnim takim pojazdem było Ferrari 365 GTS4 z 1969 roku, znany też jako Daytona Spider.

Później dostępne były jedynie specjalne, limitowane modele, jak 550 Barchetta w 2000 roku, Superamerica w 2005 czy SA Aperta w roku 2010. Pojawił się też F60 America, który pokazany w 2014 roku doczekał się produkcji 10 egzemplarzy.

Zobacz także: Lamborghini Sian - najmocniejszy w historii

REKLAMA

Ferrari 812 GTS Materiały prasowe
Ferrari 812 GTS

Ferrari 812 GTS – rozkładany dach

Podobnie jak w Ferrari F8 Spider, pokazanym kilkanaście godzin temu, tak i w 812 GTS znajduje się rozkładany sztywny dach, który za naciśnięciem przycisku przemienia samochód z coupe w kabriolet. I czyni to w zaledwie 14 sekund.

Co ważne, taka przemiana dokonać się może nie tylko na postoju, ale również w czasie jazdy z prędkością nie większą nić 45 km/h.

Elektrycznie otwierana jest w tym modelu również tylna szyba, która może służyć jako windblocker i co więcej, może być opuszczona również w czasie jazdy z zamkniętym dachem. Pozwala to kierowcy i pasażerowi delektować się brzmieniem 12 cylindrów pracujących aksamitnie gładko w czasie jazdy, ale przy tym rasowo bulgoczących na postoju.

Zobacz także: Bugatti Chiron - nowy najszybszy samochód świata

REKLAMA

REKLAMA

Ferrari 812 GTS Materiały prasowe
Ferrari 812 GTS

Ferrari 812 GTS – nadwozie

W modelu 812 GTS styliści dokonali kilku przeróbek w stosunku do wersji Superfast. Lekko zmodyfikowany został dyfuzor, który zyskał dodatkowe pióro dla poprawy efektu aerodynamicznego i kompensacji braku kanałów, obecnych w modelu Superfast.

Efektownie wyglądają też dwa garby biegnące za fotelami, efektownie kryjące pałąki przeciwkapotażowe i dodające temu superkabrioletowi klasycznego charakteru. Pomiędzy tymi garbami mamy z kolei idealnie gładką taflę kryjącą bagażnik i miejsce na składany dach.

Jest jeszcze jeden, niemal niezauważalny element aerodynamiczny, który znajduje się na przedniej szybie. Są to dwa mikrospojlery w kształcie litery L. Te nieduże nakładki odgrywają niezwykle ważną rolę, bo poprawiając przepływ powietrza w tej części pojazdu zmniejszają hałas i pozwalają kierowcy i pasażerowi na swobodną rozmowę nawet przy dużej prędkości.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA