Ferrari 812 Superfast - następca F12berlinetta

Włoska stajnia w końcu odsłoniła swoje najnowsze dzieło. Oto model 812 Superfast, czyli najszybsze i najmocniejsze seryjnie produkowane Ferrari w historii. Poznajcie najważniejsze szczegóły!

Ferrari 812 Superfast
Ferrari 812 Superfast

Nowy model nawiązuje wyglądem do poprzednika, ale styliści dołożyli więcej przetłoczeń, wlotów powietrza oraz ostrzejszych linii. Kabina również przypomina modele włoskiego producenta z ostatnich lat. Zamiast klasycznej deski rozdzielczej kierowca ma przed sobą centralnie umieszczony obrotomierz, a po bokach umieszczono dwa ekrany. Sterowanie kierunkowskazami, światłami i wycieraczkami umieszczono na kierownicy, a tuż za nią znajdują się wielkie łopatki.

REKLAMA

Model 812 Superfast jest prawdopodobnie ostatnim, który ma pod maską wolnossący silnik V12. W przypadku mamy do czynienia z jednostką o pojemności 6,5 litra, która generuje 800 KM maksymalnej mocy oraz moment obrotowy o wartości 718 Nm.

Za przekazywanie napędu na tylną oś odpowiada siedmiostopniowa, dwusprzęgłowa skrzynia. Inżynierowie Ferrari dopracowali przekładnię do perfekcji. Według ich zapewnień działa bardzo szybko, co potwierdza czas sprintu do setki - 2,9 sekundy. Prędkość maksymalna to 340 km/h.

Najnowsze dziecko inżynierów z Maranello ma 4 657 mm długości, 1 971 mm szerokości oraz 1 276 wysokości, a do tego waży 1525 kg. Taką masę osiągnięto dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, ale w tym modelu Ferrari po raz pierwszy zastosowało elektryczne wspomaganie kierownicy, które również pozwoliło zmniejszyć masę. Włosi zapewniają, że precyzja prowadzenia nowego modelu stoi na najwyższym poziomie, a nad całością panuje elektronika w postaci systemu Virtual Short Wheelbase (tylna skrętna oś) oraz Side Slip Control (system kontrolujący kąt poślizgu).

Oficjalny debiut samochodu odbędzie się podczas salonu samochodowego w Genewie. Cena nie jest jeszcze znana, ale mówi się o kwocie wynoszącej około 1,25 mln złotych.

REKLAMA