Ferrari Daytona o nadwoziu shooting brake na sprzedaż

To jedyny taki egzemplarz na całym świecie. Już za kilka tygodni na aukcji w Monterey kolekcjonerzy będą mogli licytować Ferrari  365 GTB/4 Daytona o nadwoziu shooting brake.

Znany architekt z Florydy, Bob Gittleman, zgłosił się na początku lat 70. Do jednego z dealerów Ferrari w Filadelfii. Był zainteresowany zakupem modelu Daytona, ale chciał żeby jego samochód mocno odróżniał się od innych na drodze. Do tego bardzo podobały mu się samochody o nadwoziu shooting brake. Okazało się, że syn dealera był wziętym stylistą i zaproponował, że zaprojektuje taki samochód.

Zlecenie trafiło do brytyjskiej firmy Panther Westwinds, która zajmowała się różnymi przeróbkami samochodów. Tym razem zlecenie było mocno niestandardowe. Z oryginalnej wersji pozostały nietknięte jedynie słupki A. Z przodu samochód trochę przypomina model Daytona, ale jego linia boczna i tył są już całkiem inne. W tylnej części dominują panele szklane, które otwierają się niczym drzwi typu gullwing. We wnętrzu pojawiło się wiele materiałów niedostępnych w standardowej wersji. Jest tam fornirowane drewno oraz wiele dodatkowych zegarów.
Budowa tego samochodu zajęła trzy lata i pochłonęła dwa egzemplarze modelu Daytona. Architekt był właścicielem tego samochodu aż do lat 80. Od tamtej pory samochód przechodził przez ręce wielu kolekcjonerów, a kilka lat temu zaprezentowano go na Festiwalu Szybkości w Goodwood. W końcu wystawiono go na sprzedaż u jednego z londyńskich brokerów, ale nie znalazł się kupiec.

Dlatego ten wyjątkowy egzemplarz pojawi się już za kilka tygodni na aukcji w Monterey. Specjaliści szacują, że samochód może zostać sprzedany za kwotę pomiędzy 750 tys. a 1 mln dolarów.

REKLAMA