Ferrari żegna się z Fiatem

Po tym, jak 13 października 2014 roku Luca di Montezemolo przestał pełnić funkcję prezesa Ferrari, w firmie zaczęły się poważne zmiany. Rozpoczęło się oddzielanie Ferrari od koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Dziś proces się zakończył.

Ferrari Enzo Jana Pawła II materiały prasowe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Rewolucja w Ferrari, odnośnie oddzielenia się od koncernu Fiata była od dawna zapowiadana, a sprawy nabrały tempa w październiku 2014 roku, kiedy od legendarnej firmy odszedł Luca di Montezemolo. Cała finansowa operacja zaczęła się kilka miesięcy temu. Wówczas papiery wartościowe włoskiej marki pojawiły się na nowojorskiej giełdzie na Wall Street - sprzedano wówczas 10 proc. akcji. Teraz FCA oddzieliło markę z Maranello, która stała się niezależną spółką.

REKLAMA

W niedzielę Fiat Chrysler Automobiles ostatecznie pozbył się udziałów w legendarnej włoskiej marce. Inwestorzy grupy FCA za każde 10 posiadanych akcji koncernu otrzymali 1 akcję Ferrari. W ten sposób rozdysponowano 80 proc. akcji Ferrari, czyli wszystkie należące do tej pory do FCA. Wartość tych akcji to około 7,3 mld dolarów.

10 proc. akcji Ferrari pozostaje własnością Piero Ferrari - syna założyciela marki. Pozostałe 10 proc. kilka miesięcy temu FCA przekazało utworzonej wówczas firmie Ferrari Maranello. Wychodzi więc na to, że marka z wierzgającym koniem stała się prywatną własnością.

W 2014 roku Sergio Marchionne mówił , że uważa, iż ten zabieg pozwoli wykorzystać pełen potencjał sportowej marki, bez ograniczeń, które może narzucać na nią wielki koncern. Co to oznacza dla Fiata? Cóż, Ferrari przynosiło 12 proc. zysku całego koncernu. Szacuje się, że pozbycie się "klejnotu koronnego", w znacznym stopniu wpłynąć może na obniżenie wartości giełdowej Fiat Chrysler Automobiles.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA