Fiat 124 Spider powróci!

Rzadko kiedy newsy spływające na temat marki z Turynu wzbudzały emocje. Tym razem jest jednak zupełnie inaczej, bo zapowiedź Fiata 124 Spider, małego kabrioletu zbudowanego na podstawie Mazdy MX-5, wywołuje u nas natychmiastowy uśmiech. 

fot. autoexpress.co.uk
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Choć informacje te nie pochodzą w prostej linii z oficjalnych doniesień Fiata, to najważniejsze, że jego szef, Sergio Marchionne, potwierdził nie tylko plany zbudowania takiego auta, ale również jego nazwę, 124 Spider. Nie zdradził jednak, czy model będzie produkowany jako Fiat, czy może jako Abarth. Ale ponieważ jedno nie musi wykluczać drugiego, to optymistycznie patrzymy na jego przyszłość i chętnie przywitamy ten model w dwóch odsłonach.

REKLAMA

Nie mniej interesujące od samej informacji o wprowadzeniu go do produkcji seryjnej jest to, że mały włoski kabriolet będzie powstawał w oparciu o Mazdę MX-5, której najnowsze wcielenie już niebawem pojawi się w salonach. Mieszanka japońskiej technologii, magii miliona sprzedanych MX-piątek oraz włoskiego stylu, brzmi jak przepis na ogromny rynkowy sukces.

Trudno jest sobie wyobrazić lepszą podstawę dla zbudowania dobrego roadstera niż podwozie Mazdy MX-5. Podobnie jak ona, jej włoski odpowiednik ma być budowany w tej samej fabryce, w japońskiej Hiroshimie. Jednak jak się dowiadujemy, współpraca Mazdy z Fiatem nie jest pozbawiona pewnych uzgodnień, zgodnie z którymi, to japoński roadster będzie tym pierwszym hitem, debiutującym na rynku w tym roku i przecierającym szlaki dla Spidera, mającego zadebiutować 12 miesięcy później, w roku 2016.

 

fot. autoexpress.co.uk

 

Musimy jednak dodać, że prezentowane zdjęcia nie są oficjalnymi projektami sporządzonymi na deskach kreślarskich we włoskich studiach projektowych. To jedynie wizualizacje tego, jak mógłby Spider wyglądać. Z jednej strony trochę szkoda, bo tak prezentującego się roadstera chętnie widzielibyśmy na naszych ulicach.

Pewne natomiast jest, że Fiat 124 Spider będzie charakteryzował się retro-stylem, w odróżnieniu do Mazdy, która nawet nie myśli być retro. Fiat ma jednak z czego czerpać inspirację, dając krótką lekcję historii chcemy przypomnieć, że model 124 Spider gościł już w ofercie włoskiego producenta w roku 1966. Spuścizny historycznej i stylistycznej zatem nie brakuje, więc styliści Fiata mają z czego czerpać pomysły na kształt nowego Spidera.

Apetyt na pierwsze jazdy tym kabrioletem wzbudza kilka niewinnych liczb. Anemiczna waga poniżej 1000 kg i silniczek 1,4 Turbo, nie świadczą jednak o „niedożywieniu” małego Fiata, ale raczej o iście sportowych doznaniach jakich możemy uświadczyć siadając za kierownicą Spidera, bo przecież lekkość i moc to najlepsze połączenie dla maniaków czterech kółek. Kiedy pomyślimy o 200-konnej wersji z emblematem "Abarth" i drapieżną stylizacją, mamy już swojego kandydata na sportowe auto roku 2016.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA