Fiat 500 TwinAir – powrót dwóch cylindrów - wideo

Fiat 500 TwinAir
Fiat 500 TwinAir
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 60 000 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Dwucylindrowiec ma 900 cm³ pojemności, ale na tym się kończą podobieństwa do jednostki znanej z Cinquecento. Te silniki dzieli epoka doświadczeń inżynierów Fiata. Nowa jednostka ma małą turbinę, osiem wtrysków na cykl i system Star&Stop. Silnik ten występować ma w wariantach o mocy od 65 do 105 KM, a w premierowej pięćsetce ma koni 85. Producent chwali się, że 500 z tym silnikiem palić ma średnio 4 litry benzyny i emitować jedyne 95 gramów dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr. Przyspieszenie do 100 km/h zajmie mu 11 sekund, a prędkość maksymalną określono na 173 km/h.

Samochód oferuje dwa tryby jazdy - Normal i Eco. W pierwszym moment obrotowy silnika wynosi 145 Nm przy 1900 obr/min. W drugim moment obrotowy ograniczono do 100 Nm dostępnych przy 1750 obr/min, co ma ograniczyć zużycie paliwa i promować delikatniejszy styl jazdy, z wcześniejszą zmianą biegów, bardziej odpowiedni do miasta. Dodatkowo w trybie tym kierownica kręci się z mniejszym oporem.

Pierwsze egzemplarze pięćsetki z nowym silnikiem trafią do salonów w Europie we wrześniu. W Polsce pierwszych egzemplarzy możemy spodziewać się w przyszłym roku.

Zobacz także:
REKLAMA