Fiat 500 trafił do muzeum…

… i to nie byle jakiego, bo do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Fiat 500
Fiat 500
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 60 000 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Mowa oczywiście o klasycznym, pierwszym Fiacie 500 z serii F produkowanym w latach 1965 do 1972. Ten mikry samochodzik z miejsca stał się światowym sukcesem Włochów. Przez cały okres produkcji (1957-1975) na świat przyszło ponad 4 miliony egzemplarzy "pięćsetki", którą produkowano w licznych wersjach: np. mocniejszej Sport czy wygodniejszej L. 

Auto było napędzane przez silniczek o pojemności 499,5 cm3, który osiągał 18 KM. Taka moc pozwalała rozpędzić Fiata do 95 km/h. W tym roku model obchodzi swoje 60-te urodziny. 

Z czasem Fiat 500 stał się również ikoną stylu i wzornictwa. "Pięćsetka" to nie tylko samochód, ale i dziedzictwo kulturowe, obiekt inspiracji i modny towar. 

Jak powiedział Martino Stierli, jeden z kuratorów w nowojorskim muzeum „Fiat 500 jest ikoną historii motoryzacji, która zmieniła sposób projektowania i produkowania samochodów we Włoszech. Dodanie tego wszechobecnego dzieła do naszej kolekcji wzbogaca zasoby MoMA o historię motoryzacyjnego wzornictwa".

Model obecnej generacji kontynuuje sukces swojego protoplasty. Od momentu wprowadzenia go do produkcji (2007 rok) samochód kupiło ponad 2 miliony klientów. Po drodze auto zdobyło m.in. tytuł Samochodu Roku. Również ten model jest inspiracją dla artystów, niedawno nadwozie jednego egzemplarza pokryto rysunkami z… kamasutry. Projekt nazwano "kar_masutra. Możecie go zobaczyć tutaj. Nowożytny Fiat 500 2 lata temu przeszedł face lifting, z przodu zamontowano np. diody LED do jazdy dziennej.

REKLAMA
Zobacz także:
REKLAMA