[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.2

Fiat Centoventi (Genewa 2019)

Na salonie samochodowym w Genewie Fiat zaprezentował koncepcyjny model Centoventi.

Fiat Centoventi (Genewa 2018) Fiat Centoventi (Genewa 2018)

Fiat przygotował na genewski salon premierę miejskiego pojazdu koncepcyjnego. To przełom, jeśli chodzi o włoską markę, bo zazwyczaj w Genewie czy Paryżu widzimy kolejne wcielenia Fiata 500, względni Abartha 500. Teraz czas na nowość.

Fiat Centoventi powstał dla uczczenia 120-rocznicy założenia marki. Centoventi oznacza bowiem nic innego, jak „sto dwadzieścia” właśnie. Jest modelem studyjnym, z napędem elektrycznym, wskazującym drogę, jaką podążać będzie marka w najbliższych latach.

Projekt Fiata Centoventi daje nam też przedsmak tego, jak wyglądać będzie nowa generacja Fiata Pandy, który zbliża się do „zmiany warty” po ośmiu już niemal latach od debiutu. Obecna generacja została bowiem pokazana we Frankfurcie w 2011 roku.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Fiat Centoventi (Genewa 2018) Fiat Centoventi (Genewa 2018)

Wnętrze Fiata Centoventi jest bardzo innowacyjne, jak mówi o nim producent. Chodzi na przykład o szeroki zakres konfiguracji kabiny miejskiego Fiata. Również deska rozdzielcza przyjąć może szereg akcesoriów, które pozwolą dostosować auto do swoich potrzeb i wymagań.

Wśród opcji wyposażenia znajdzie się potężny, 20-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego, natomiast można się będzie obyć bez niego, wykorzystując ekran swojego smartfona jako cyfrowy wyświetlacz samochodu.

Do napędu Fiata Centoventi wykorzystano silnik elektryczny, zasilany pakietem baterii. Tu ciekawostka, bowiem akumulatory trakcyjne można łatwo wymieniać – co przyda się flotom wypożyczającym samochody, w razie konieczności szybkiego zwiększenia zasięgu auta. Ale to nie wszystko.

REKLAMA

Fiat Centoventi (Genewa 2018) Fiat Centoventi (Genewa 2018)

Jak podaje producent, pakiet baterii może zostać w prosty sposób wzbogacony o dodatkowe kilowatogodziny. Chodzi o to, że pojawi się możliwość dokupienia dodatkowych ogniw, co pozwoli zwiększyć zasięg samochodu w razie potrzeby wykonywania większych przebiegów.

Ile wyniesie zasięg Fiata Centoventi? W zależności od wykorzystanych ogniw i ich pojemności, mały Fiat pokonać może od 100 do nawet 500 kiloometrów na jednym ładowaniu.

Koncepcyjny Fiat ma jeszcze jedną ciekawą cechę. Otóż zamysłem twórców jest zaoferowanie auta o szerokiej możliwości personalizacji. Producent nazywa to „czystym płótnem”, co oznacza, że Centoventi produkowany będzie w jednej tylko wersji kolorystycznej, a klienci zdecydują sami, jak ma wyglądać ich własne auto.

REKLAMA

Fiat Centoventi (Genewa 2018) Fiat Centoventi (Genewa 2018)

W ramach programu personalizacji nazwanego „4U”, wybrać będzie można spośród czterech projektów dachu, czterech różnych zderzaków, czterech projektów kół i czterech oklejeń nadwozia. Co istotne, dokonany wybór nie jest ostateczny, bowiem wygląd auta można będzie później dowolnie modyfikować, z wykorzystaniem wspomnianych elementów.

Wersja produkcyjna Fiata Centoventi zostanie zbudowana na nowej plaftormie dla miejskich modeli koncernu. Tej, która znajdzie się też w przyszłych modelach z rodziny 500. Przy okazji prezentacji konceptu szefowie Fiata potwierdzili, że nowa generacja Fiata 500, wraz z elektryczną wersją, zostanie pokazana za rok w Genewie.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij