Fiat Multipla z silnikiem V8? Oto 1000-konna bestia

O Fiacie Multipla powiedziano i napisano już wszystko? Nic podobnego! Oto bowiem przed wami 1000-konna wersja z silnikiem V8 pod maską, która zadebiutuje na targach Paris Motor Show 2022. Ale o co chodzi? Już wyjaśniamy.

Fiat Multipla V8 by Vilebrequin fot. materiały prasowe/VilebrequinAuto
Fiat Multipla V8 by Vilebrequin

Fiat Multipla to samochód, o którym – chcąc, nie chcąc – wiemy niemal wszystko. Że jest brzydki, a według innych jednak trochę ładny, a na pewno „jakiś”. Że ma doskonale przemyślane wnętrze z 6 miejscami i sporym bagażnikiem. Że dobrze się prowadzi dzięki szerokiemu rozstawowi kół, a jednocześnie jest na tyle krótki, że łatwo nim manewrować. A bardziej wnikliwi wiedzą, że Multipla powstała w wersji nie tylko hybrydowej, ale także w pełni elektrycznej, którą z kolei opisujemy w innym materiale.

Ale wróćmy do tematu, bo oto 17 października, kiedy otworzą się bramy salonu samochodowego Paris Motor Show, oczom odwiedzających ukazać się ma najnowsze wcielenie Multipli. Oczywiście, że nie mówimy tu o samochodzie fabrycznym, a bardzo odważnej tuningowej przeróbce, jakiej dokonali francuscy youtuberzy – Sylvain Levy i Pierre Chabrier. Najszybsza Multipla w historii ma pod maską ogromny silnik V8 z Corvetty C6 Z06, generujący moc 1014 KM, do tego podwozie przerobione z wykorzystaniem wyczynowych podzespołów oraz superszeroki bodykit.

Pomysł na ten nietypowy projekt zrodził się już trzy lata temu, a fundusze youtuberzy zbierali z pomocą swoich widzów, na zasadzie crowdfundingu, czyli po naszemu mówiąc, publicznej zbiórki pieniędzy. Tych zebrano na tyle dużo, że po trzech latach prac pojawił się ten oto widoczny na zdjęciach „potworek”, gotowy na podbój torów wyścigowych.

Jak wygląda podrasowana Multipla, widać na zdjęciach. Uwagę zwraca dziwaczny spoiler na masce, bo już ogromna tylna „półka” nad szybą czy doklejony za zderzakiem dyfuzor dziwią nieco mniej, zważywszy na charakter przeróbek. Efektownie prezentują się tylne nadkola, poszerzone do granic możliwości i zmieniające proporcje i tak już fabrycznie osobliwej Multipli. A co do szczegółów technicznych – więcej dowiemy się po premierze, która – co bardzo nietypowe dla tak rzemieślniczych samoróbek – odbędzie się podczas Paris Motor Show 2022.

Dodajmy, że targi w Paryżu już niebawem, bo ich wrota otworzą się 17 października. Tegoroczna edycja gościć będzie dość okrojony skład największych producentów, ale nie zabraknie ciekawych premier. Część z nich zobaczymy online już wcześniej, ale niektóre pozostaną tajemnicą do końca – jak choćby najnowsze wcielenia zapowiadanych Renault R4 i Renault R5. Więcej o targach w Paryżu znajdziecie w naszym serwisie specjalnym Paris Motor Show 2022, a w czasie trwania imprezy premiery opisywać będziemy na stronach auto-motor-i-sport.pl.

Zobacz również:
REKLAMA