Fiat Ulysse i Fiat Scudo – premiera i wielki powrót

Fiat Ulysse powraca, podobnie zresztą jak Fiat Scudo. Te dwa nowe modele nie są jednak wcale nowe, bo to tylko znane dobrze dostawczaki z logo Fiata.

Fiat Ulysse i Scudo 2021 fot. materiały prasowe
Fiat Ulysse i Scudo 2021
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 108 855 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4, kombi van-4, rama-2
SPRAWDŹ OFERTY

Fiat prezentuje dwa modele – Ulysse i Scudo. Nazwy brzmią znajomo, ale nie tylko to, bo i kształt nadwozia, a także konstrukcja – choć tej nie widać gołym okiem – to starzy znajomi, kuzyni z wielkiej rodziny Stellantis. O co chodzi? Już wyjaśniamy.

REKLAMA

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zastosowano tu mechanizm znany od lat, a więc oferowanie tego samego modelu pod różnymi markami. I tak, duet Fiat Ulysse – ten osobowy i Fiat Scudo – ten dostawczy, to nic innego, jak duety znane z innych marek koncernu Stellantis. Wspomnieć tu trzeba o duetach osobowo-dostawczych, jak:

  • Citroen Jumpy/Spacetourer
  • Opel Vivaro/Zafira Life
  • Peugeot Expert/Traveller
  • Toyota Proace/Proace Verso

Teraz dołącza do nich właśnie Fiat Ulysse, model o którym niektórzy zapomnieli, a który pod tą nazwą z taśm produkcyjnych po raz ostatni zjeżdżał już przeszło dekadę temu. Wtedy za bliźniaków ten osobowy minivan miał Lancię Zeta, Citroena Evasion i Peugeota 806. Z kolei Fiat Scudo w swojej drugiej odsłonie ostatni raz produkowany był w roku 2016 i znamy go także pod innymi nazwami bliźniaczych modeli, jak Citroen Jumpy, Peugeot Expert czy Toyota Proace.

W tym miejscu dodajmy jeszcze, że z Fiatem Ulysse Stellantis robi to samo, co wcześniej z Zafirą, która nie powstaje już jako osobny model, a jest oferowana w nadwoziu dostawczego Vivaro, przerobionego na wersję pasażerską. Oszczędności z tego tytułu są spore, jakkolwiek fani modelu Zafira czy Ulysse – a zapewne są i tacy – nie są z takiej unifikacji zadowoleni.

W przypadku Fiata Scudo, spodziewamy się, że w gamie Fiat Professional zastąpi on wysłużonego już Fiata Talento, a więc model bliźniaczy do samochodów konkurencyjnej już teraz rodziny Aliansu Renault Nissan – Renault Trafic i Nissana NV300.

Dodajmy jeszcze, że osobowy Fiat Ulysse ma być dostępny w wielu konfiguracjach, od 6- do 9-miejscowej, z kolei Scudo oferowany będzie jako Van, Combi i Cab. W ofercie nie zabraknie wersji z napędem w pełni elektrycznym o mocy 136 KM i z dwiema pojemnościami akumulatorów do wyboru – 50 kWh lub 75 kWh. Koncern Stellantis zapowiedział też wariant elektryczny z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

 

Zobacz także:

Zobacz także:
REKLAMA