Fiat rezygnuje z silników spalinowych

Przedstawiciele Fiata zapowiedzieli, że między 2025 a 2030 rokiem włoska marka przestanie oferować samochody napędzane silnikami spalinowymi.

Fiat 500e Fot. Jacek Hanusz

Kolejni producenci samochodów deklarują wycofanie z oferty silników spalinowych, i to już w najbliższych latach. Na przykład Honda zrobi to do roku 2040, a General Motors zrobi to przed 2035. Idźmy dalej. Volvo, Ford, Jaguar, Bentley oraz Mini chcą w pełni przejść na napęd elektryczny nawet wcześniej, bo około roku 2030. Do tej stale rosnącej grupy dołącza właśnie Fiat, który do tej pory kojarzy nam się raczej właśnie z prostymi, spalinowymi silnikami.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Faktem jest, że pierwszym w pełni elektrycznym modelem marki będzie Fiat 500, który jest już w sprzedaży, póki co oferowany równolegle ze swoim benzynowym odpowiednikiem. Ten drugi jednak odejdzie do lamusa, a w gamie pojawią się kolejne „elektryki”.

– Decyzja o wprowadzeniu na rynek nowej 500, elektrycznej i tylko elektrycznej, została podjęta przed pandemią Covid-19. Już wtedy zdawaliśmy sobie sprawę, że świat nie może dalej „iść na kompromis”. W istocie, lockdown był tylko ostatnim z otrzymanych ostrzeżeń. W tym czasie byliśmy świadkami sytuacji, które do tej pory byłyby niewyobrażalne, jak na przykład dzikie zwierzęta wędrujące po ulicach miast, udowadniające, że natura odbiera to, co słusznie jej się należy. I, jakby tego było mało, wszystko to przypomina nam o konieczności podjęcia pilnych działań, aby zrobić coś dla naszej planety – komentuje Olivier François, dyrektor generalny marki Fiat i dyrektor marketingu w Stellantis.

– Fiat 500 ma nową misję, naszą misję, która polega na tworzeniu zrównoważonej mobilności dla wszystkich. Naszym obowiązkiem jest jak najszybsze wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych, które dzięki redukcji kosztu baterii wcale nie będą droższe niż pojazdy z silnikiem spalinowym – obiecuje Olivier François, potwierdzając, że między rokiem 2025 a 2030 gama produktów marki stopniowo będzie przekształcała się w wyłącznie elektryczną.

Według wizji Fiata, droga do upowszechnienia mobilności elektrycznej prowadzi przez pokonanie pewnych barier, wśród których istotną jest konieczność rozbudowania infrastruktury stacji i punktów ładowania w mieście, w tym na terenie wspólnot mieszkaniowych. Tak czy inaczej, losy spalinowych silników wydają się być przesądzone i w ciągu najbliższej dekady rynek nowych samochodów diametralnie się zmieni.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA