Fiat twierdzi, że 124 Spider nie jest kopią Mazdy MX-5

Nawet jeśli Fiat 124 Spider jest oparty na bazie Mazdy MX-5 to włoski produkt ma zupełnie inny design i nawet osiągi - tak twierdzą twórcy włoskiego roadstera.

Fiat 124 Spider i Mazda MX-5
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Podczas premiery podawaliśmy informację, że Fiat 124 Spider jest oparty na Maździe MX-5. To oczywiście prawda, ale włoska marka twierdzi, że na tym podobieństwa się kończą. Inny jest design, który ma nawiązywać do oryginalnego 124 Spider z końca lat 60. Oprócz stylistyki, nowy jest też układ napędowy.

REKLAMA

Pat Dougherty, szef australijskiego Fiata dla serwisu Car Advice stwierdził: "Zrobiliśmy wspólnie (z Mazdą) projekt, ale nasze auto ma zupełnie nową karoserię, inny układ napędowy, wygląd i sprawia wrażenie nie tylko przerobionego auta". 

Nie da się ukryć, że 124 Spider przedstawia zupełnie inny pomysł na małego roadstera niż Mazda MX-5. Włoski samochód wygląda bardziej elegancko i stonowanie, w stosunku do "japończyka". Pod maską jest też inny silnik - 1.4 turbo rozwija 160 KM oraz 249 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jest on nieco mocniejszy niż 2-litrowa jednostka w Maździe (160 KM i 200 Nm). W standardzie współpracuje z sześciobiegową skrzynią ręczną, ale w opcji jest jeszcze automat o tej samej liczbie przełożeń. W Fiacie 124 znajdziemy czterowahaczowy układ zawieszenia, natomiast w osi tylnej niezależne zawieszenie typu Multilink.

Fiat szykuje też sportową wersję Abarth z motorem o mocy ok. 200 KM. 124 Spider i MX-5 nie są takie same, mimo że konstrukcyjnie zbliżone. Mazda to auto dla maniaków, lubiących ostrzej wejść w zakręt i kręcić wysoko silnik. Fiat jest bardziej dystyngowany i stylowy. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie różnica w cenie, bo nie znamy cennika 124 Spidera. MX-5 kosztuje w Polsce co najmniej 89 900 zł.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA