Fisker Ocean na oponach z Polski

Elektryczny SUV Fisker Ocean, który szykuje się do premiery, jeździć będzie na oponach Bridgestone produkowanych w fabryce w Poznaniu. Co już wiemy o tym samochodzie?

Fisker Ocean fot. materiały prasowe
Fisker Ocean

O samochodzie Fisker Ocean dowiadujemy się przy okazji informacji od polskiego oddziału Bridgestone na temat faktu wyboru przez producenta opon wytwarzanych w polskich zakładach w Poznaniu. Co ważne, do ich produkcji zostanie wykorzystana w 100 proc. energia odnawialna, co jest nie tylko rozwiązaniem przystającym do dzisiejszych standardów, ale pasuje także do profilu samochodu.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Fisker Ocean – premiera w listopadzie

Fisker Ocean zadebiutuje na nadchodzącym salonie samochodowym Los Angeles Auto Show 2021, a produkcja rozpocznie się rok później, 17 listopada 2022 roku. W elektrycznym SUV-ie Fiskera wykorzystano wiele materiałów pochodzących z recyklingu, a wnętrze wykończono wyłącznie z naturalnych materiałów. Jako opcja w wyposażeniu pojazdu znajdzie się również fotowoltaiczny dach słoneczny.

Modele Fisker Ocean dostępne będą między innymi w Europie, gdzie zostaną wyposażone w opony Bridgestone Potenza Sport. Ogumienie to ma zapewnić odpowiedni komfort jazdy i stabilność prowadzenia, ale przy tym zaprojektowane zostały z dbałością o niski opór toczenia, co jest niezwykle istotne w kwestii zapewnienia większego zasięgu na jednym ładowaniu akumulatora.

Nie znamy na tym etapie szczegółów dotyczących napędu Fiskera Ocean. Pokazany rok temu w wersji prototypowej, mierzący 4,64 m długości Fisker Ocean oferował w topowych odmianach moc przekraczającą 300 KM i przenoszoną na koła obu osi za pomocą dwóch silników elektrycznych. Ilość zgromadzonej w akumulatorach energii to 80 kWh, a zasięg wynosić ma, wg amerykańskich norm EPA, między 400 a 480 km. Teraz wiemy tyle, że topowy wariant ma mieć aż 545 KM mocy maksymalnej.

Fisker Ocean fot. materiały prasowe
Fisker Ocean

Fisker Ocean – opony z Polski

Wróćmy na moment do polskiego akcentu, jakim jest wspomniane wcześniej ogumienie. Zaprojektowana na zamówienie opona jest jednym z pierwszych połączeń Bridgestone Potenza Sport, czyli wysokiej klasy opony sportowej o ultrawysokich osiągach, z nową technologią Enliten. Zmniejsza ona opory toczenia opony średnio nawet o 30 procent, a jej masę nawet o 20 procent. Oznacza to do 2 kg mniej surowców wymaganych do wyprodukowania każdej opony, co jest korzystne dla środowiska zarówno z punktu widzenia zarządzania zasobami, jak i surowcami wtórnymi.

Fisker Ocean ma wejść na rynek amerykański z sugerowaną ceną początkową 37 499 dolarów (z wyłączeniem dotacji związanych z pojazdami elektrycznymi) i poniżej 32 000 euro w Niemczech (włączając podatki i dotacje związane z pojazdami elektrycznymi). Czekamy na oficjalną premierę modelu i wtedy być może dowiemy się więcej zarówno odnośnie napędu, jak i potwierdzenia ceny smaochodu.

REKLAMA