Fomula 1 - Niki Lauda i 40 lat od tragicznego wypadku

40 lat temu Niki Lauda miał wypadek na torze Nürburgring. Przez kierowców zwanym "Zielonym Piekłem". Północna Pętla tego toru gościła Formułę 1 do 1984 r. kiedy to została oddana do użytku krótsza pętla. 

Niki Lauda i James Hunt

Jest 1 sierpnia 1976 rok. Niki Lauda reprezentuje barwy zespołu Scuderia Ferrari. Trwa Grand Prix Niemiec na torze Nürburgring. Na drugim okrążeniu Ferrari 312T2 z Austriakiem za kierownicą uderza w bandę. Bolid momentalnie staje w płomieniach, a Lauda jest uwięziony w samochodzie. Płomienie trawią poszycie nadwozia, wszystko dzieje się bardzo szybko... na szczęście Laude z płonącej pułapki wyciągają rywale - Arturo Merzario, Brett Lunger i Guy Edwards. Gdyby pomoc przyszła sekundy później, Niki Lauda by tego wypadku nie przeżył. 

REKLAMA

Jednak Lauda mocno ucierpiał w wypadku. W płonącym bolidzie Ferrari Austriak przebywał przez ponad minute, co sprawiło, że ogień zostawił sporo śladów na ciele kierowcy. Niki nie dość, że został mocno poparzony, a do tego nawdychał się toksycznych spalin, a te uszkodziły mu płuca. Doznał rozległy poparzeń głowy oraz kończyn, a cześć jego ucha prawie doszczętnie spłonęła. Wszystko to sprawiło, że jego stan był krytyczny. 

Niki Lauda przeszedł serie operacji, podczas których m.in. zrekonstruowano mu powieki, usunięto dym w płuc i zanieczyszczenia. W ciągu zaledwie 6 miesięcy Austriacki kierowca wrócił do ścigania i pojawił się na starcie GP Włoch. Musiał radzić sobie z wieloma komplikacjami, np. podczas wypadku uległy uszkodzeniu jego kanaliki łzowe, co wpływało na jego widoczność. Z obandażowaną głowa, specjalnie stworzonym kaskiem, który mógł pomieścić warstwy opatrunku Lauda zameldował się na mecie jako 4. 

Sezon zakończył 1 punkt za Jamesem Huntem, który wygrał tytuł mistrzowski. Trzy lata temu w kinach pojawił się film "Wyścig", który bardzo wiernie oddaje rywalizację Laudy i Hunta oraz sam wypadek Austriaka na Nürburgringu. W 1977 Niki Lauda wywalczył swój drugi tytuł mistrzowski.  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA