Ford Kuga i Renault Koleos: Nowe grzędy

W motoryzacji jak w kurniku – na grzędach od lat rezydenci, a wokół tokujący pretendenci. Wypatrujący pustych miejsc. Najgorzej to przegapić dostawianie nowej grzędy.  

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 118 800 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Klasyczna motoryzacja czytelnie odróżniała samochody osobowe od „reszty świata” – pojazdów wojskowych, terenowych czy specjalnych. Ludzie z towarzystwa o tych innych nie mówili. Eleganckie światowe fabryki też nie. Ale świat się zmienia.

W bezkresnej przestrzeni między osobówkami a terenówkami powstały nowe rodzaje pojazdów – SUV-y, crossovery, MPV. Jedni natychmiast łapali przyczółek, inni przespali. Gdy się obudzili, na nowej grzędzie było już ciasno. A przegapili nawet najwięksi – Ford, który co prawda kręcił się przy sprawach 4x4, ale niemrawo; i Renówka, która zaspała totalnie. A przemiany społeczne (rekreacja, weekendy, dacza za miastem) spowodowały zupełnie nowy „szosowo-terenowy” popyt. Na tyle duży, że Ford i Renówka obudziły się z przerażeniem.

Ale już zmieniają zdanie i będą „trendy”. Obie firmy w trybie ekspresowym przedstawiły swoje crossovery – bulwarówki. Prawie tak wygodne, miejskie i delikatne jak osobówki i prawie tak odporne na wertepy, jak terenówki. Ale „prawie” robi różnicę. Są to auta trochę niepoważne, terenowo-plastikowe, ale rynek wchłania je nieźle, bo mają rozwiązany temat off-roadowego podnoszenia prestiżu właściciela.

Ford wkracza na ten rynek z nowiutkim modelem Kuga, a Renault proponuje Koleosa. I muszą się rozpychać, bo konkurenci (Toyota RAV4, Honda CR-V, Nissan Qashqai, BMW X3, Opel Antara, VW Tiguan czy Land Rover Freelander) przyjechali wcześniej i rozsiedli się wygodnie. Ford Kuga to kontynuacja pokazowego kiedyś concept cara Iosis X. Spodobał się i szybko ucieleśnił projektem technicznym (na płycie podłogowej Focusa i C-Maxa). Auto jest na tyle terenowe, że może wjechać „nawet na krawężnik” i na tyle wysokie, by „wszyscy widzieli”. Na brak urody Kuga nie cierpi – ładna bryła, niby uchwycona w ruchu, więc w stylu kinetic design.

We wnętrzu też elegancko, z delikatną skórą zaprojektowaną dla Iosisa. Na fotelach zapowiedziano czerwone lampasy, podobne tym na dresach przywożonych ze Wschodu. Tylne siedzenie dzielone i porządnie składane, co zwiększa pojemność bagażnika z 360 do 1355 l. W aucie siedzi się wysoko, co terenowość podkreśla. (A widoczność poprawia.) Kugę napędza dwulitrowy turbodiesel poczęty w grupowym akcie z Citroënem i Peugeotem. Pracuje on z mocą 136 KM.

Co poparte niezbędną w dobrym towarzystwie 6-biegową skrzynią pozwala producentowi obiecywać, że zużycie paliwa będzie poniżej 7 l/100 km. Napęd oczywiście 4x4, ale lubiący szpanować mogą zamówić (!) tylko na przód, bo pod dyskoteką i tak nikt się nie pozna. A taniej.

Za to bajery obowiązkowo – nie tylko ABS, EBD, ESP, ale i keyless start. Trochę trudniej ma Renault. Żadnych tradycji off-roadowych. Od czego jednak gorący związek z Nissanem. Więc Koleos to z wierzchu uroda Renówki, a pod spodem pełna świetna technologia Nissana. A żeby było śmiesznie (tzn. tanio), auto będzie skręcane w Korei! Przez Samsunga! (I też dla symulantów będzie dyskretna wersja z napędem na 2 koła.) Ale 4x4 jest naprawdę. Do tego dużo gadżetów rzeczywiście terenowych – w kabinie „profesjonalnie”: wysokościomierz, barometr, cyfrowy kompas, dwa wychyłomierze, do tego hill start i „retarder” jak w ciężarówce, pozwalający zjechać „w przepaść” bez użycia hamulca.

Koleos ma w ofercie francuskiego turbodiesla 2.0 dCi (150 lub 175 KM) i benzyniaka 2.5 (170 KM) oraz 6-biegową skrzynię. Bagażnik duży i z dużą poziomo dzieloną dwuczęściową, a więc wielofunkcyjną pokrywą.

Już niedługo – i w „kurniku” na grzędzie crossover, i pod dyskoteką, a może i na „prawie bezdrożach” – zobaczymy więc dwa nowe koguty.

Zobacz także:
REKLAMA