REKLAMA

Ford Mustang Shelby GT500. Najmocniejszy w historii

Nowy Ford Mustang Shelby GT500 jest najmocniejszym drogowym modelem Forda w historii marki. Jego silnik V8 ma rekordową moc i moment obrotowy.

Ford Mustang Shelby GT500 Materiały prasowe
Ford Mustang Shelby GT500
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 199 010 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Ford zapowiada topową wersję Mustanga Shelby GT500 już od paru miesięcy, ale do tej pory wiedzieliśmy stosunkowo niewiele, a już na pewno brakowało najważniejszych szczegółów. Teraz Amerykanie odsłonili karty i trzeba przyznać, że jest to bardzo mocne rozdanie.

Pokazane już znacznie wcześniej modele Shelby GT350 oraz GT350R, mimo swojej potężnej mocy 533 koni mechanicznych, nie były ostatnim słowem inżynierów Forda. Na salonie samochodowym w Detroit w styczniu tego roku zobaczyliśmy po raz pierwszy topową wersję Mustanga - Shelby GT500. To właśnie ona jest najbardziej rasowym, drapieżnym i agresywnym Mustangiem, jaki może wyjechać na drogi.

W styczniu mówiło się, że pod maskę trafi tu potężny silnik V8 o pojemności 5,2 litra i że kuracja wzmacniająca ma pomóc osiągnąć moc nawet 750 koni mechanicznych. Okazuje się, że jest nawet lepiej, bo według oficjalnych danych Shelby GT500 dysponuje mocą 760 KM, a moment obrotowy sięga maksymalnie 847 Nm!

Zobacz także: najlepsze silniki roku 2019

REKLAMA

REKLAMA

Ford Mustang Shelby GT500 Materiały prasowe
Ford Mustang Shelby GT500

W ten sposób Shelby GT500 staje się nie tylko najmocniejszym drogowym Fordem w historii, ale jego silnik ma też najlepsze parametry wśród produkcyjnych silników V8 w ogóle. Jeśli chodzi o konkurencję, Mustang Shelby GT500 plasuje się między 707-konnym Dodgem Challengerem SRT Hellcat, a 791-konną bestią SRT Hellcat Redeye. Ma także o 110 KM więcej niż Chevrolet Camaro ZL1.

Jeśli chodzi o osiągi Mustanga Shelby GT500, tutaj producent wciąż nie podaje wszystkich detali. Wcześniej jednak podawano, że prędkość maksymalna ma być ograniczona do 290 km/h, a w zamian auto ma być dopracowane pod kątem aerodynamiki i prowadzenia, szczególnie w zakrętach.

Nieoficjalnie wiadomo, że na sprint od 0 do 100 km/h Mustang Shelby GT500 potrzebować ma nieco ponad trzech sekund, ale mniej niż czterech. Strzelamy w okolice 3,5 sekundy. Z kolei jedną czwartą mili – wyznacznik osiągów w USA – GT500 osiąga w niespełna 11 sekund. Co ciekawe, Ford nazywa GT500 najlepiej przyspieszającym drogowym modelem i najbardziej zaawansowanym technicznie Mustangiem w historii. Coś w tym musi być.

Zobacz także: Ferrari SF90 Stradale - hybrydowe hiperauto

REKLAMA

Ford Mustang Shelby GT500 Materiały prasowe
Ford Mustang Shelby GT500

Doładowana jednostka napędowa V8 ma ten sam blok, jak w GT350 z wolnossącym silnikiem, ale zmieniony wał korbowy. Przekłada się to na głębsze brzmienie silnika. Kompresor mechaniczny ma pojemność 2,65 litra, jest więc większy niż u konkurentów – Dodge'a Challengera Hellcat czy Chevroleta Camaro ZL1 i niewiele mniejszy niż w wersji Demon Dodge'a Challengera.

Napęd przekazywany jest na tył za pomocą siedmiobiegowej, dwusprzęgłowej skrzyni Tremec. Nie znajdziemy tu przekładni manualnej, jak w odmianach GT350 i GT350R. Jak zdradza Ford, przekładnia zmienia bieg w czasie zaledwie jednej dziesiątej sekundy.

Kierowca ma dodatkowo do dyspozycji funkcję line-lock, która przyhamowuje przednie koła, pozwalając na efektowne „palenie gumy”, a także launch control, wspomagającą sprawne ruszanie z miejsca w możliwie najkrótszym czasie.

Ford Mustang Shelby GT500 raczej nie będzie u nas dostępny bezpośrednio u dilera. Gdyby ktoś z was chciał jednak zamówić auto, na przykład prosto z USA, dodajmy na koniec, że GT500 wychodzi z jednym z dwóch pakietów – Handling Package lub Carbon Fiber Track Package. Jak się nietrudno domyślić, ten drugi jest znacznie bardziej wymagający. Nie ma też tylnej kanapy.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA