REKLAMA

Ford i Volkswagen nawiązały współpracę

Stało się. Dwaj giganci – Ford i Volkswagen – zdecydowały o połączeniu sił. Nowy, wspólny model pojawi się za trzy lata.

Ford Ranger Raptor 2018 Materiały prasowe
Ford Ranger Raptor 2018
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 58 671 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4
SPRAWDŹ OFERTY

O możliwej współpracy między Fordem i Volkswagenem pisaliśmy już w czerwcu 2018 roku. Wtedy to dwaj motoryzacyjni giganci, rywalizujący ze sobą na wielu polach, postanowiło połączyć siły i wymienić się swoimi doświadczeniami. Chodziło wówczas jednak o badanie możliwości współpracy na polu pojazdów dostawczych.

REKLAMA

Teraz mamy już potwierdzenie, że do porozumienia doszło, a jego efektem mają być nowe modele samochodów, które trafią na światowe rynki. Co istotne, nie ma mowy o przejmowaniu udziałów czy to jednej firmy przez drugą, czy nawet wymiany. Na czym zatem skupią się obie marki?

Chodzi o opracowanie średniej wielkości pick-upów i pojazdów dostawczych, które trafią na wiele światowych rynków. Akurat na tym polu obie firmy mają duże doświadczenie, a ich produkty mocno ze sobą konkurują – Volkswagen Amarok z Fordem Rangerem, czy też Ford Transit z Volkswagenem Transporterem.

W wyniku podpisania umowy rozdzielone zostały już zadania i cele. I tak, Ford ma zająć się opracowaniem średniej wielkości pick-upa i większych pojazdów dostawczych, natomiast do Volkswagena należeć ma zbudowanie miejskiego vana.

Zobacz także: prawo jazdy kategorii B - nowe uprawnienia!

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszego owocu kooperacji należy się spodziewać w okolicach roku 2022 i ma nim być wspomniany wyżej pick-up. Pojazdy dostawcze będą potrzebować nieco więcej czasu na powstanie.

Ale na tym nie koniec, bo Ford i Volkswagen podpisały także porozumienie, które zbada dalsze możliwe pola współpracy. Na początek w kwestii pojazdów autonomicznych, elektrycznych i usług związanych z mobilnością i transportem.

Kooperacje dużych i mniejszych firm nie są niczym nowym. Takie działania pozwalają zaoszczędzić sporo kosztów i przyspieszyć opracowywanie nowych produktów, dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczeń drugiej strony.

Motoryzacja zna wiele takich aliansów. Przez lata powstawały i nadal powstają pojazdy, które konstrukcyjnie są bliźniaczymi produktami, a różnią się znaczkiem na masce czy detalami stylistycznymi. Pozwala to znacznie zredukować koszty badań i rozwoju, produkcji czy serwisu.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA