Ford powraca do WRC

Po wielkim sukcesie korzystającego z rajdowego Forda Fiesty zespołu M-Sport, Ford postanowił powrócić do rywalizacji w WRC.

Ford Fiesta WRC M-Sport
Ford Fiesta WRC M-Sport

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA ogłosiła pełną listę producentów, zgłoszonych do rywalizacji w rajdowych mistrzostwach świata WRC w sezonie 2018. Na liście jest jedna, ale za to znacząca, niespodzianka.

REKLAMA

Wśród zespołów zgłoszonych do sezonu 2018 znalazł się brytyjski M-Sport, z tą różnicą, że teraz M-Sport World Rally Team znany będzie jako M-Sport Ford World Rally Team. Chodzi o ponowne, mocne zaangażowanie Forda we wsparcie mistrzowskiego zespołu.

Przypomnijmy, że udział Forda w rywalizacji WRC zakończył się w roku 2012, kiedy to amerykańska marka wycofała się z mistrzostw. Ford dostarczał później Fiestę WRC do prywatnego zespołu M-Sport, który w minionym sezonie, po raz pierwszy w swojej historii, sięgnął po tytuł mistrzowski i to zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i konstruktorów.

REKLAMA

REKLAMA

Ford Fiesta WRC M-Sport
Ford Fiesta WRC M-Sport

Sukces zespołu został doceniony przez Forda, który teraz postanowił znów mocniej zaangażować się w rajdy. Niebagatelną rolę odegrał tu sam Ogier, który uzależnił przedłużenie kontraktu z M-Sportem pod warunkiem wejścia Forda z fabrycznym wsparciem. Pozyskanie Sebastiena Ogiera, wcześniejszego czterokrotnego mistrza świata z zespołem Volkswagena, opłaciło się więc M-Sportowi z nawiązką.

- To wspaniałe mieć znów Forda u boku zespołu M-Sport w mistrzostwach świata. Cieszymy się na zwiększone wsparcie techniczne od Ford Performance. Obrona dwóch tytułów mistrzowskich będzie w nowym sezonie bardzo trudnym zadaniem. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni Fordowi za zwiększenie zaangażowania - powiedział Malcolm Wilson, szef M-Sportu.

REKLAMA

Ford Fiesta WRC M-Sport
Ford Fiesta WRC M-Sport

W składzie zespołu M-Sport Ford World Rally Team pozostaną Sebastien Ogier oraz Elfyn Evans.

Producenci zgłoszeni do WRC w sezonie 2018:

  • Citroen Total Abu Dhabi WRT (Citroen C3 WRC)
  • Hyundai Shell Mobis World Rally Team (Hyundai i20 Coupe WRC)
  • M-Sport Ford World Rally Team (Ford Fiesta WRC)
  • Toyota Gazoo Racing WRT (Toyota Yaris WRC)

REKLAMA

REKLAMA