Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘ

OCEŃ

Formuła 1. Lewis Hamilton mistrzem świata

Zajmując drugie miejsce w Grand Prix USA, Lewis Hamilton zapewnił sobie szósty tytuł mistrza świata Formuły 1.

Mercedes-AMG Petronas mistrzem świata F1 2019 Mercedes-AMG Petronas mistrzem świata F1 2019

Lewis Hamilton drugim miejscem w rozgrywanym na torze Circuit of the Americas w Austin w Teksasie przypieczętował zwycięstwo w klasyfikacji generalnej sezonu 2019 jeszcze przed zakończeniem rozgrywek. To jego szósty i zarazem trzeci z rzędu tytuł mistrzowski.

Przypomnijmy, że zaledwie trzy tygodnie temu tytuł mistrzów świata Formuły 1 w klasyfikacji konstruktorów zdobył zespół Mercedes GP, w którym jeżdżą Lewis Hamilton oraz Valtteri Bottas.

Wracając do Grand Prix USA, wyścig wygrał zespołowy kolega obecnego mistrza świata – Fin Valtteri Bottas, który wyprzedził Hamiltona w samej końcówce, korzystając z lepszego stanu opon i tempa swojego bolidu.

W kwestii tytułu mistrzowskiego nic to nie zmieniało, bowiem Hamilton miał bezpieczną przewagę punktową i wystarczało mu zajęcie ósmego miejsca dla zdobycia tytułu już w ten weekend. Z kolei Valtteri Bottas został oficjalnie wicemistrzem świata Formuły 1.

Formuła 1 - dominacja Mercedesa

Podium Grand Prix USA zdominował zatem Mercedes, z dwoma pierwszymi miejscami w wyścigu, świeżo zdobytym tytułem mistrza i wicemistrza świata kierowców F1, a także mistrzostwem w klasyfikacji zespołów zdobytym już wcześniej.

Trzecie miejsce na podium zajął Max Verstappen, który tym wynikiem świętował swoje setne Grand Prix. W klasyfikacji generalnej zdołał w dodatku wyprzedzić czterokrotnego mistrza świata, kierowcę Ferrari Sebastiana Vettela, który wycofał się z wyścigu z powodu awarii zawieszenia. Zaledwie 15 punktów przed Verstappenem jest inny kierowca Ferrari – Charles Leclerc, który w USA był czwarty.

Z wyścigu o Grand Prix wycofał się również Robert Kubica, zawodnik zespołu Williams. Powodem była usterka i wyciek z układu hydraulicznego. Po dobrym starcie i zyskaniu dwóch pozycji w dalszej części wyścigu tempo bolidu Kubicy było fatalne, kiedy na jednym okrążeniu tracił dwie-trzy sekundy do swojego zespołowego kolegi.

Kolejna runda mistrzostw świata F1 - Grand Prix Brazylii - zaplanowany jest na 17 listopada w Sao Paulo. Po nim jeszcze Grand Prix Abu Dhabi, gdzie sezon 2019 oficjalnie się zakończy.

Klasyfikacja generalna F1

Po 19 z 21 wyścigów klasyfikacja kierowców wygląda następująco:

1. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes) 381 pkt (mistrz świata)
  2. Valtteri Bottas (Finlandia/Mercedes) 314 (wicemistrz świata)