Francja wprowadzi zakaz dla aut spalinowych do roku 2040

Francja chce zakazać sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym. Auta benzynowe i diesle mają czas do roku 2040.

Renault Zoe
Renault Zoe

Minister środowiska Francji, Nicolas Hulot, wydał podczas konferencji prasowej oświadczenie. W komunikacie zawarty został plan uczynienia z Francji kraju neutralnego węglowo do roku 2050. Częścią tego planu jest wycofanie aut napędzanych tradycyjnymi, spalinowymi silnikami.

REKLAMA

Minister zdaje sobie sprawę z presji, jaką ten komunikat nakłada na francuskich producentów aut, niemniej dodał, że już obecnie dysponują oni rozwiązaniami, które z powodzeniem spełnią te kryteria. Mowa o samochodach hybrydowych i czysto elektrycznych.

Hulot poruszył także kwestię biedniejszych rodzin, których nie stać obecnie na wciąż drogie auta "ekologiczne". Otrzymają oni odpowiednie dopłaty, by móc zamienić swoje spalinowe auta na czystszą alternatywę w postaci hybryd.

Na początek chodzić będzie o diesle sprzed 1997 roku i auta benzynowe sprzed roku 2001, które po zezłomowaniu, za odpowiednią dopłatą, mają zostać wymienione na mniej uciążliwe dla środowiska alternatywy. Przy czym wymiana dotyczyć będzie nie tylko zakupu auta nowego, ale również z rynku wtórnego.

Te informacje popłynęły z Paryża dosłownie tuż po ogłoszeniu przez Volvo, że od 2019 roku produkować i sprzedawać będą wyłącznie auta hybrydowe i elektryczne, porzucając zupełnie tradycyjne napędy spalinowe. Na ten fakt powoływał się zresztą minister Hulot.

Obecnie we Francji aż 95,2 proc. aut kupowanych jest z napędem wyłącznie spalinowym. Hybrydy stanowią raptem 3,5 proc., a pojazdy elektryczne 1,2 proc. ogólnej sprzedaży. Plan wydaje się więc bardzo ambitny.

Francja nie jest jedynym krajem, który w planie ma wycofanie spalinowych napędów. Wcześniej zapowiadały to Holandia i Norwegia, chcące pozbyć się aut benzynowych i wysokoprężnych już w roku 2025. Z kolei Niemcy i - co ciekawe - Indie, mają podobne plany, które chcą zrealizować do roku 2030.

REKLAMA