Geely kupiło Terrafugię - producenta latających aut

Chiński gigant motoryzacyjny Geely, właściciel Volvo, kupił właśnie prawa do firmy Terrafugia, producenta... latającego samochodu.

Terrafugia Transition
Terrafugia Transition - latający samochód
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 154 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o latających samochodach, czy raczej o transporcie powietrznym. Do gry o przewóz osób drogą powietrzną włączają się tacy giganci jak Airbus czy Uber. Ten drugi planuje na przykład loty pasażerskie już podczas targów World Expo 2020 w Dubaju.

REKLAMA

Choć producenci samochodów milczeli w temacie, ostatnio został on ożywiony faktem zakupu marki Terrafugia przez chińskiego giganta motoryzacyjnego Geely. Jeśli ktoś nie jest jeszcze świadomy, Geely jest od 2010 roku właścicielem Volvo.

Terrafugia z kolei jest producentem najbardziej bodaj znanego "latającego samochodu" o nazwie Transition, którego prototypy obleciały już niezliczoną ilość godzin.

Terrafugia Transition nazywany jest pierwszym na świecie latającym samochodem i zaprojektowano go, by latał w powietrzu jak typowa awionetka i prowadził się na drodze jak typowy samochód.

Dwumiejscowy Transition napędzany jest silnikiem spalinowym, zasilanym wysokooktanową benzyną. Jego konstrukcja pozwala na zaparkowanie w zwykłym garażu. Dzieje się to za sprawą składanych skrzydeł. Przemiana z samochodu w samolot i odwrotnie zajmuje zaledwie niespełna minutę.

Wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że do startu i lądowania Terrafugia Transition potrzebuje pasa startowego. Może to być prosty odcinek pustej drogi czy równa łąka, niemniej jest to kłopotliwe w codziennym użytkowaniu.

Dlatego też firma pracuje nad bardziej zaawansowanym modelem TF-X, który jest bardziej praktyczny, bo ma cztery miejsca, a ponadto może startować i lądować pionowo, jak śmigłowiec. A to już zupełnie inna rozmowa, jeśli chodzi o użyteczność.

Jakie plany wobec Terrafugii ma Geely, pozostaje na razie tajemnicą. Można się jednak spodziewać mocnego uderzenia, bo jaki sens miałoby zakupienie pomysłu na latający samochód bez chęci skorzystania z niego.

REKLAMA