General Motors nie sprzeda Opla!

Po trwającej prawie rok sadze wokół Opla, zarząd General Motors postanowił nie pozbywać się tej europejskiej marki.

Opel Insignia OPC
Opel Insignia OPC
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 55 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Wydawało się, że rozmowy z kanadyjsko-rosyjskim konsorcjum, zainteresowanym przejęciem Opla, zbliżają się ku końcowi, jednak General Motors nagle się z nich wycofał. Decyzja o zatrzymaniu marki jest umotywowana "korzystną zmianą sytuacji na rynku" oraz strategicznym znaczeniem Opla, jako producenta znanego i uznanego na Starym Kontynencie.

REKLAMA

Według Fritza Hendersona - szefa General Motors - koncern postanowił zrestrukturyzować Opla, a odpowiedni plan ma być już wkrótce przedstawiony rządom Niemiec i innych krajów, związanych z tą marką.

Decyzja dyrekcji GM nastąpiła po trwających prawie rok trudnych negocjacjach z kanadyjsko-rosyjskim konsorcjum, w którym główną rolę odgrywa kanadyjski producent części samochodowych Magna International. Jego partnerem jest rosyjski Sbierbank. GM zamierzał sprzedać konsorcjum 55 udziałów w Oplu. Według Associated Press, decyzja dotyczy również brytyjskiej "siostry" Opla - należącej do GM firmy Vauxhall.

Rząd Niemiec wyraził w nocy z wtorku na środę ubolewanie z powodu decyzji dyrekcji General Motors o wycofaniu się ze sprzedaży Opla.

Rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm oświadczył, że Niemcy spodziewają się, że w tej sytuacji amerykański koncern zwróci sumę 1,5 mld euro wyasygnowaną w ramach tzw. finansowania pomostowego przez niemieckie banki państwowe.

Natomiast kanadyjski producent części samochodowych Magna International, który odgrywa wiodącą rolę w konsorcjum, oświadczył, że akceptuje decyzję GM. Zadeklarował też wolę wspierania GM i Opla w przyszłości.

Dyrekcja GM oceniła, że koszt restrukturyzacji Opla wyniesie około 3 mld euro.

Źródło: AutomotiveSuppliers.pl

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA