Geneva Motor Show znów odwołana. Powraca Poznań Motor Show

Salon samochodowy w Genewie miał powrócić w lutym 2022 roku, ale dziś okazało się, że wróci o rok później. Na arenę wracają za to targi Poznań Motor Show. Przynajmniej na chwilę obecną.

| Data aktualizacji: 2021-10-07
Volkswagen ID. Buggy (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Volkswagen ID. Buggy (Genewa 2019)
  • Geneva Motor Show 2022 jednak nie odbędzie się. Za to organizatorzy obiecują wielki powrót w roku 2023.
  • Targi w Genewie zmienią swoją formułę, ale wciąż głównym tematem będą samochody.
  • Powraca Poznań Motor Show, w 2022 roku zaplanowane na kwiecień.

Aktualizacja 7.10.2021: Dopiero co pisaliśmy o tym, że organizatorzy Geneva Motor Show ogłosili wielki powrót targów po dwóch latach nieobecności, spowodowanej pandemią COVID-19, a dziś zaskoczył nas kolejny komunikat. Podaje on, że zamiast w roku 2022, salon samochodowy w Genewie przeniesiony został na kolejny rok - 2023.

REKLAMA

Jak piszemy poniżej, przyszłoroczna Geneva Motor Show 2022 miała mieć okrojony skład wystawców, a wśród producentów wielkimi nieobecnymi miały być takie koncerny, jak Stellantis, mający pod sobą wiele marek, czy BMW, które wystawiało się raptem miesiąc temu w Monachium i nie miało zamiaru wydawać kolejnych pieniędzy na Genewę 2022. Prawdopodobnie właśnie taki okrojony skład był jedną z głównych przyczyn, dla których musimy czekać na Geneva Motor Show 2023. Wtedy BMW ma już być obecne, choć kto wie, jak świat wyglądać będzie za niemal półtora roku...

Poniżej zamieszczamy to, co pisaliśmy raptem kilka dni temu, kiedy to "Genewa" miała odbyć się w lutym 2022 roku, a o targach wypowiadał się sam ich szef, w wywiadzie dla Automotive News Europe. Jeszcze niżej znajdziecie natomiast wiadomość o powrocie targów Poznań Motor Show, które na tę chwilę mają odbyć się w kwietniu przyszłego roku...

Geneva Motor Show 2022 - nadal o samochodach

W przeciwieństwie do zakończonych niedawno targów IAA Mobility w Monachium, które w kalendarzu największych światowych wydarzeń motoryzacyjnych zastąpiły salon samochodowy we Frankfurcie, salon w Genewie będzie nadal skupiony wokół samochodów, a nie środków transportu i ogólnie pojętej mobilności.

Jak powiedział w wywiadzie dla Automotive News Europe szef genewskich targów Sandro Mesquita, najbliższa edycja targów przyciągnie tradycyjną mieszankę największych producentów, a także marek produkujących super- i hipersamochody. Pojawią się także nowi gracze, prezentujący swoje produkty ze świata elektromobilności i nowych rozwiązań dla miast. Pan Mesquita wspomniał o 60 wystawcach, co jest poziomem znacznie niższym niż w latach 2019 czy 2020, ale zważywszy na obecną sytuację ekonomiczną, to i tak dobry wynik.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Geneva Motor Show 2022 - daty

Salon samochodowy w Genewie odbędzie się w dniach 19-27 lutego 2022 roku, czyli dla Genewy dość nietypowo. Do tej pory salon organizowano raczej w marcu, jednak wciąż obecne ryzyko powrotu pandemii spowodowało takie właśnie przesunięcie. 17-18 lutego przewidziane są natomiast dni prasowe.

Geneva Motor Show 2022 - kto się pojawi?

Podczas Geneva Motor Show 2022 zobaczyć będzie można niemal kompletną reprezentację ze strony Grupy Volkswagen, która przywiezie praktycznie wszystkie największe marki, oprócz Lamborghini i Bentleya. Ma być także Renault, zaś Mercedes nie potwierdził jeszcze oficjalnie udziału. Zza Wielkiej Wody przybędą do Genewy marki Fisker Automotive oraz Singer.

Geneva Motor Show 2022 - wielcy nieobecni

Wielkim – dosłownie i w przenośni – nieobecnym będzie koncern Stellantis, gigant jeśli chodzi o wielkość produkcji, ale i o liczbę marek, które koncern ma w portfolio. Mówimy przecież o m.in. Alfie Romeo, Citroenie, DS-ie, Fiacie, Jeepie, Maserati, Oplu czy Peugeocie, do tej pory obecnych w Genewie w komplecie.

Nie będzie także BMW, a powodem jest udział w niedawnych targach IAA w Monachium. Nie wyklucza się jednak powrotu BMW do Genewy w roku kolejnym. Powodem jest fakt, że targi IAA w Monachium odbywają się co dwa lata, naprzemiennie z salonem w Paryżu. W Genewie w 2022 roku nie zobaczymy także Forda czy GM.

Geneva Motor Show 2022 - bardziej online

W materiale Automotive News Europe wspomniana jest też zmiana formuły targów w Genewie, na bardziej cyfrową. Wszystkie konferencje prasowe będą dostępne online, głównie z myślą o dziennikarzach, którzy nie będą mogli dotrzeć na miejsce. Będzie można także oglądać targi w formie relacji na żywo, z możliwością odtworzenia jej w dowolnej porze.

Ukłonem w kierunku zwiedzających będzie z kolei utworzenie 300-metrowego wewnętrznego toru, gdzie możliwe będzie przetestowanie wielu różnych modeli samochodów.

REKLAMA

REKLAMA

Poznań Motor Show auto motor i sport
Poznań Motor Show

Poznań Motor Show powraca w 2022 roku

Ale nie tylko Genewą człowiek żyje. Bo oto "największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej powrócą w przyszłym roku" – jak czytamy w komunikacie prasowym. Nowy termin Poznań Motor Show to 7-10 kwietnia 2022 roku.

Poznań Motor Show od kilku lat nabierał znaczenia i przyciągał coraz więcej premier, w tym samochody, które do stolicy Wielkopolski trafiały prosto z genewskich hal Palexpo. To w Poznaniu odbyła się parę lat temu europejska premiera Hyundaia Elantry, a z roku na rok ciekawych i bogatych ekspozycji przybywało. Teraz, po dwóch latach nieobecności - podobnie jak w przypadku Genewy powodem była pandemia COVID-19 - Poznań Motor Show powróci na swoje miejsce.

Organizator zapewnia, że "podczas czterodniowego wydarzenia Poznań Motor Show, zwiedzający będą mogli podziwiać premierowe i przedpremierowe prezentacje modeli samochodów w wykonaniu czołowych, światowych producentów. Pokazy aut koncepcyjnych to z kolei okazja do tego, aby przekonać się w jakim kierunku zmierza branża motoryzacyjna".

Samochody to jednak tylko część bogatej ekspozycji Poznań Motor Show. Na zwiedzających rokrocznie czekają również motocykle, kampery i przyczepy kempingowe oraz pojazdy ciężarowe. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy samochodowego detailingu, a na głodnych emocji i wrażeń czekają z kolei pokazy motocyklowego stuntu. Program wydarzenia uzupełnią spotkania, prelekcje i konferencje branżowe, w trakcie których zostaną poruszone m. in. zagadnienia związane z elektromobilnością i zrównoważonym transportem.

Qatar Geneva International Motor Show – od 2023 roku

Warto na koniec wspomnieć o komunikacie, który pojawił się niedawno temu, zapowiadający nowe wydarzenie motoryzacyjne. Nazywa się Qatar Geneva International Motor Show, ma się odbywać raz na dwa lata, a pierwsza impreza planowana jest dopiero na 2023 rok. Z salonem w Genewie nie ma to właściwie nic wspólnego, poza jednym z organizatorów, którym jest instytucja odpowiedzialna za salon w Genewie właśnie. Drugim ma być katarskie ministerstwo do spraw turystyki. Miejscem organizacji katarsko-genewskiego salonu będzie miasto Doha. Więcej dowiemy się w lutym 2022 roku, podczas pierwszych po długiej przerwie targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2022.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA