REKLAMA

Goodwood Festival of Speed 2018 – fakty, ciekawostki, historia

W tym roku festiwal prędkości w Goodwood obchodzi 25-lecie. To w skali światowej impreza wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że odbywa się na podwórku brytyjskiego lorda.

Festiwal Prędkości w Goodwood

Lord March to członek wielu organizacji, m.in. Brytyjskiego Klubu Kierowców Wyścigowych, ale przede wszystkim 11. Książę Richmond, Lennox, Aubigny i 6. Książę Gordon. Słowem arystokrata pełnej krwi. Choć jak na brytyjskiego arystokratę jego szczególna pasja do… amerykańskich hotrodów wydaje się co najmniej osobliwa. Z drugiej strony chyba każdy możnowładca ma w sobie coś z dziwaka, więc akurat to chyba działa na jego korzyść. Poza hotrodami uwielbia też Ferrari i Porsche, miał ich w swojej kolekcji wiele, a jego pierwszym samochodem był… 3-kołowy Morgan z 1936 r. Młody lord pragnął motocykla, w przeciwieństwie do jego rodziców, którzy ostatecznie wypracowali kompromis w postaci Morgana. Największą miłością Lord March darzy jednak klasyczne Lancie.

REKLAMA

REKLAMA

Lord March

Pasją do wyścigów i motoryzacji w ogóle zaraził go dziadek, Freddie Richmond, który w 1948 r. otworzył tor Goodwood Motor. Lord March jeszcze w latach 90. pragnął przywrócić wyścigi na tym obiekcie, ale nie uzyskał potrzebnych pozwoleń. Postanowił więc zorganizować wyścig typu Hill Climb (w wolnym tłumaczeniu chodzi o wyścig „pod górkę”) na swoich włościach. Poszło mu tak dobrze, że w tym roku zaprasza do siebie po raz 25.

REKLAMA

porsche
70-lecie Porsche

Każdego roku festiwal w Goodwood ma konkretny motyw przewodni. W 1997 r. świętowano np. 50-lecie Ferrari, w 2001 r. 100-lecie Mercedesa a w zeszłym roku, po raz pierwszy, festiwal był poświęcony nie firmie a osobie – Berniemu Ecclestone'owi, który „zmienił oblicze Formuły 1”. Tegoroczny Festival of Speed to z kolei 70-te urodziny Porsche oraz srebrny, 25-ty jubileusz samej imprezy. Z tej okazji Lord March wybierze 25 swoich ulubionych momentów ze wszystkich edycji, pierwsze można już oglądać na oficjalnym kanale festiwalu na YT. W Goodwood zamelduje się też 70 Land Roverów aby świętować 70-te urodziny marki. Tych jubileuszy jest w tym roku jeszcze kilka.

Oficjalny kanał festiwalu prędkości w Goodwood na YT

REKLAMA

REKLAMA

mclaren
McLaren MP4/13

Wyścig pod górę w Goodwood odbywa się na trasie liczącej 1,86 km i składającej się z dziewięciu zakrętów. Juan Pablo Montoya powiedział o niej, że to „najwęższa, najbardziej nierówna i najmniej przyczepna trasa, po której jechał. Ale też jedna z najlepszych”. Rekord przejazdu należy od 1999 roku do Nicka Heidfelda, który w McLarenie MP4/13 (fabryczny bolid F1 z sezonu 1998) wykręcił czas 41 sekund i 60 setnych. Od tego czasu czasy przejazdu bolidów z F1 są poza klasyfikacją. Rekord samochodu drogowego należy do McLarena P1 w specyfikacji LM (47,07 s), choć w zasadzie to bardziej prototyp niż samochód drogowy. Dlatego tytuł najszybszego drogowego samochodu naszym zdaniem powinien należeć do Nissana GT-R Nismo (49,27 s). 10 najszybszych przejazdów możecie oglądnąć na filmie poniżej.

REKLAMA

Krzysztof Hołowczyc

W tym roku, jak co roku, oprócz gorących premier, historycznych bolidów, utytułowanych rajdówek i wysmakowanych klasyków w Goodwood pojawi się śmietanka kierowców wyścigowych, a wśród nich Mika Hakkinen czy Emerson Fittipaldi. Jeszcze kilka dni temu na liście widniało też nazwisko "Kubica", ale ostatecznie Robert się w Goodwood nie pojawi (miał jechać legendarną rajdową Lancią 037). Polski akcent to Krzysztof Hołowczyc i przerobione z jego udziałem klasyczne Porsche 911.

Jak zwykle będzie też odcinek rajdowy, swoimi umiejętnościami będą się chwalić drifterzy, przewidziano też przejazdy najmocniejszych motocykli wyścigowych z okazji 30-lecia serii Superbike. Kto myśli, że Goodwood to wyłącznie celebrowanie kolejnych rocznic, jest w błędzie. Lord March zaprosił na festiwal przedstawicieli firmy, której sprzęt zostanie wysłany na Marsa po to, by za pomocą drukarek 3D zbudować na czerwonej planecie pierwsze ludzkie osiedle. Festiwalu nie ominą też samochody autonomiczne. Po raz pierwszy w historii na linii startu stanie taki właśnie pojazd.

REKLAMA

REKLAMA

Porsche 919 Hybrid Evo
Porsche 919 Hybrid Evo

Podczas „garden party” w strefie „stylu i luksusu” na tzw. Cartier Lawn (na festiwalu od 1995 roku) jury będzie wybierać najlepiej zachowane samochody klasyczne, które, jak przyznają sami jurorzy (pochodzący najczęściej spoza branży motoryzacyjnej – w tym roku to m.in. architekt, piosenkarz, naukowiec czy designer) są w tym momencie bardziej dziełami sztuki współczesnej.

Na deser – premiery i zapowiedzi. Volkswagen, po rekordowym przejeździe na Pikes Peak, ma apetyt na kolejny, tym razem przejazdu w Goodwood. BMW pokaże serię 8, Toyota nową Suprę, a Jaguar swojego najszybszego SUV-a w postaci modelu F-Pace SVR. Porsche przywiezie nowego rekordzistę Nurburgringu wszech czasów, model 919 Evo.

Goodwood Festival of Speed odbędzie się w dniach od 12 do 15 lipca. Bilet na całą imprezę kosztuje co najmniej 164 funty, można też kupić wejściówki na pojedyncze dni (ceny są różne w zależności od dnia, np. w czwartek 37 funtów, w sobotę i niedzielę 69).

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA