Gracze groźniejsi za kierownicą?

Do takich wniosków prowadzą wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie koncernu Continental w Wielkiej Brytanii. Przebadano dwa tysiące kierowców - połowa z nich to gracze komputerowi, a połowa nie korzysta z komputera do gier. Badano grupę osób w wieku 17 do 39 lat, sprawdzając ich nawyki za kółkiem. Kierowcy-gracze uważali siebie za lepszych kierowców i przyznali, że pozwalają sobie na większe ryzyko gdy znajdą się za kółkiem w prawdziwym świecie. W wyniku tego częściej dostają mandaty, przekraczają dozwoloną prędkość, przejeżdżają skrzyżowania na czerwonym świetle, miewają stłuczki i korzystają ze swoich polis ubezpieczeniowych.

Z drugiej strony osoby, które nie mają do czynienia z wirtualnymi wyścigami statystycznie potrzebują o jedno podejście więcej do zdania egzaminu na prawo jazdy (średnio gracze zdawali za drugim razem, nie-gracze - za trzecim). Oznacza to, że umiejętności graczy mogą być przydatne, ale muszą stawiać sobie wyraźniejszą granicę między wirtualnym światem wyścigów, a rzeczywistością na prawdziwych drogach.

Oto wyniki badań, przedstawiające ile procent z badanych graczy/"nie-graczy":

Zostało zatrzymanych przez policję
22
13
Korzystało z telefonu komórkowego w czasie jazdy19
12
Zgłosiło do ubezpieczalni informację o udziale w wypadku30
15
Przejechało skrzyżowanie na czerwonym świetle31
14
Jechało pod prąd drogą jednokierunkową13
10
Uderzyło w przeszkodę podczas parkowania22
13
Uszkodziło inne auto i nie przyznało się do tego19
11
Jeździło ryzykownie (np. wyprzedzanie w niebezpiecznych miejscach)44
21
Zachowywało się agresywnie "za kółkiem"45
22
Przekraczało dozwoloną prędkość25
13
Straszyło swoim zachowaniem innych uczestników ruchu 26
11

 Jak oceniacie te wyniki? Czy według Was gracze komputerowi mają większe predyspozycje do szaleństw na drogach "w realu"? A może po prostu kierowcy, którym nie bardzo wychodzi jazda w realu odbijają sobie brak sukcesów ścigając się w grach?

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA