Hennessey Venom F5 - po prostu najlepszy

Wreszcie stało się to, na co czekaliśmy - Hennessey pokazał swój najnowszy hipersamochód Venom F5. Auto ma osiągać prędkość maksymalną... 482 km/h.

Hennessey Venom F5 Materiały prasowe
Hennessey Venom F5

Hennessey Venom F5 powstał w jednym zasadniczym celu - by być najszybszym samochodem świata. Jak obiecuje producent, i co było zapowiadane w jednym z wielu teaserów, Venom F5 dotknie nieosiągalnej dotąd granicy 300 mil na godzinę, czyli 482 km/h. To jest coś!

REKLAMA

Powstaną zaledwie 24 egzemplarze Venoma F5, a każdy ma kosztować niemal 1,4 miliona euro. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Venom F5 powstał od początku do końca jako nowa konstrukcja, rzecz jasna wykonana w większości z włókna węglowego i innych lekkich materiałów, co skutkuje masą niewiele ponad 1,3 tony. Niesamowicie aerodynamiczne nadwozie zostało zaprojektowane tak, żeby nawet po wielu latach auto wyglądało dobrze i nowocześnie.

REKLAMA

REKLAMA

Hennessey Venom F5 Materiały prasowe
Hennessey Venom F5

Druga sprawa to aerodynamika. Współczynnik oporu powietrza w przypadku Venoma F5 równy jest 0,33. Dla porównania, Hennessey Venom GT miał współczynnik Cx na poziomie 0,44, a taki Bugatti Chiron może pochwalić się Cx równym 0,38.

Co napędza ten niesamowity drogowy bolid? Wbrew trendom, nie znajdziemy tu hybrydy, ani nawet śladu elektrycznego wspomagania dodatkowymi silnikami. Przedstawiciele marki przyznają, że są w tej kwestii purystami i stawiają na prostotę rozwiązań. Nie żeby mieli coś przeciwko hybrydom. Po prostu te kosztowne pomysły zostawiają większym i bogatszym od siebie.

REKLAMA

Hennessey Venom F5 Materiały prasowe
Hennessey Venom F5

Do napędu służy tutaj 7,4-litrowy silnik V8 biturbo, który generuje ogromna moc 1600 koni mechanicznych oraz 1762 niutonometry maksymalnego momentu obrotowego.

Siły te przenoszone są na tylne koła za pośrednictwem siedmiostopniowej automatycznej skrzyni biegów lub opcjonalnie przekładni manualnej. Sam producent jednak przyznaje, że do 225 km/h kierowca walczy z utrzymaniem samochodu w ryzach, więc automat wydaje się lepszym rozwiązaniem.

REKLAMA

REKLAMA

Hennessey Venom F5 Materiały prasowe
Hennessey Venom F5

Wyposażony w tryb Vmax Venom F5 zostaje obniżony, dla poprawy wydajności aerodynamicznej. Pozwala to na przyspieszenie w zaledwie 10 sekund do prędkości... 300 km/h. To szybciej niż obecne bolidy Formuły 1!

Po jakim czasie można jechać 400 km/h? Potrzeba na to raptem 20 sekund od startu. A teraz najlepsze - maksymalna prędkość Hennesseya Venom F5 ma sięgać 301 mil na godzinę, co przekłada się na... 484 km/h. To, a także czasy przyspieszeń, są oczywiście lepsze od głównych rywali - Bugatti Chirona czy Koenigsegga Agery RS.

REKLAMA

Hennessey Venom F5 Materiały prasowe
Hennessey Venom F5

Od obu tych aut Venom F5 ma być szybszy w jeszcze jednej konkurencji, którą niedawno zdominował Chiron, niecnie pokonany niewiele później przez Agerę RS. Chodzi o czas sprintu od 0 do 400 km/h i natychmiastowego wyhamowania do zera. Chiron robi to w około 42 sekundy, Agera RS w nieco ponad 36 sekund. Tymczasem Venom F5 podobno potrzebuje na to tylko 30 sekund.

Jak wspomnieliśmy, Hennessey Venom F5 powstanie w liczbie 24 egzemplarzy, które zostaną wyprodukowane w zakładach marki w Teksasie. Cena to 1,6 mln dolarów plus ewentualne opcje, które są wycenione na 600 tys. dolarów. "Wypasiony" Venom F5 będzie więc kosztować nawet 2,2 mln dolarów. Aha, każdy potencjalny nabywca zostanie "prześwietlony" przez Johna Hennesseya, który musi kandydaturę osobiście zaaprobować.

REKLAMA

REKLAMA