REKLAMA

Hennessey Venom F5 tuż przed premierą

Hennessey Venom F5 zadebiutuje we wtorek 15 grudnia. Ten amerykański hipersamochód nie jest już podrasowanym Lotusem Exige, ale samodzielną konstrukcją, która ma przebić granicę 500 km/h.

Hennessey Venom F5 Materiały prasowe
Hennessey Venom F5

Hennessey Performance to firma znana ze swoich tuningowych przeróbek, ale także z produkcji supersamochodu Hennessey Venom GT, który ma na swoim koncie rekord Guinnessa w czasie przyspieszenia od 0 do 300 km/h. Venom GT, będący mocno podrasowanym Lotusem Exige, zrobił to w 13,63 sekundy. Oprócz tego auto wykręciło kilka innych, choć nieoficjalnych osiągnięć, jak choćby rekord prędkości – w 2014 roku było to 435,31 km/h, tyle że przejechane w jednym tylko kierunku.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

REKLAMA

Wróćmy jednak do tematu. Teraz mówimy o całkiem nowej konstrukcji, zapowiadanej już od paru lat, bo od roku 2014. Model Venom F5 miał być tym pierwszym, który złamie barierę 500 km/h. Co prawda niedawno ponad 500 km/h pojechał SSC Tuatara, ale błędy proceduralne sprawiły, że wynik nie został oficjalnie uznany. Czy Hennessey Venom F5 sięgnie po tytuł, który oficjalnie wciąż należy do Koenigsegga Agery RS i wynosi 447,19 km/h? Bardzo możliwe, ale nie uprzedzajmy faktów.

Na kilka dni przed ostatecznym ujawnieniem produkcyjnej wersji Venoma F5 producent zapowiada sporo zmian w stosunku do odmiany, którą widzieliśmy do tej pory. Ostateczny wariant ma być zbudowany w bardzo szerokim zakresie z karbonu i ważyć znacznie mniej niż 1400 kilogramów, ma mieć bardzo zaawansowaną aerodynamikę oraz wnętrze inspirowane myśliwcami. Do tego sztywność nadwozia ma być większa niż ta w Bugatti Chironie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Hennessey Venom F5 - co wiemy o napędzie?

Tutaj ostatecznie użyty zostanie silnik V8 twin turbo o pojemności 6,6 litra (wcześniej mówiło się o 7,6-litrowej konstrukcji), który dostarczy 1840 KM mocy przy 8000 obr./min oraz 1617 Nm momentu obrotowego przy 5500 obr./min. Co ciekawe, aż 1356 Nm dostępnych jest już od 2000 obr./min, a odcięcie następuje przy 8200 obr./min.

W oczekiwaniu na debiut Venoma F5, obejrzyjcie krótkie nagranie, na którym co prawda zbyt wiele detali nie zobaczycie, ale oczom waszym ukaże się nowe logo Hennesseya. Dodajmy jeszcze, że powstaną zaledwie 24 egzemplarze Venoma F5, a każdy ma kosztować niemal 1,4 miliona euro.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA